Loading…

11 gjëra që çojnë drejt divorcit

  • 28/09/2021 | 21:03

11 gjëra që çojnë drejt divorcit

Ekspertët pajtohen se shenjat që ne jemi të pakënaqur mund të njihen në marrëdhënie dhe se ne duhet të pyesim veten nëse duhet të qëndrojmë në një marrëdhënie të tillë. Prandaj, nëse e dimë paraprakisht se cilat sinjale tregojnë divorcin, do të jemi në gjendje të marrim vendime të mira në kohën e duhur.

Ju nuk jeni dakord për marrjen e vendimeve

Nëse ju dhe partneri juaj nuk mund të bini dakord për shumicën e gjërave, kjo mund të nënkuptojë se jeni të papajtueshëm dhe nuk mund të komunikoni në mënyrë efektive për të punuar së bashku si një ekip, i cili mund të nuhasë si divorc, thotë Judith H. Tannenbaum, një psikoterapiste nga Nju Jorku.

“Një psikiatër i mirë mund të ndihmojë me këtë sepse është e rëndësishme të flisni për vendime të rëndësishme me dikë që shikon gjithçka nga ana, në mënyrë objektive,” thotë ajo.

Vetëm ju bëni lëshime

Bërja e kompromiseve në martesë është shumë e rëndësishme, por nëse mendoni se vetëm ju bëni lëshime, se vetëm zakonet e jetës së partnerit tuaj janë në plan të parë, dhe jo tuajat, do të jeni të pakënaqur, thotë Erika Faye, terapiste e familjes dhe martesës, raporton Bustle.

“Nëse vazhdimisht i nënshtroni dëshirat dhe nevojat tuaja në marrëdhënien tuaj me partnerin tuaj, duhet të pyesni veten se çfarë përfitoni nga ajo marrëdhënie,” thotë ajo.

Ju dëshironi gjëra të ndryshme

Nëse ju dhe bashkëshorti juaj e kuptoni se keni dëshira dhe qëllime të ndryshme dhe se më mirë do të ishit me dikë tjetër me të cilin përputheni në ato dëshira, kjo mund të çojë në një divorc të afërt. Kështu që ju duhet të flisni për atë që dëshironi dhe të shihni se çfarë mund të bëhet në lidhje me të.

Partneri juaj ju nënvlerëson

Sipas John Gottman, një psikolog nga Universiteti i Uashingtonit, në martesat në të cilat njëri partner mendon se është mbi tjetrin, kjo mund të jetë një shenjë divorci. Barazia është shumë e rëndësishme dhe kjo është arsyeja pse ju përpiqeni ta mbani partnerin tuaj gjithmonë pranë jush dhe pranë jush, dhe jo poshtë jush.

Nuk komunikoni mirë

Gotman shton se çiftet që i bërtasin njëri -tjetrit shumë, kritikojnë ose nuk flasin për pothuajse asgjë janë në rrezik më të madh se divorci, dhe kjo është veçanërisht e vërtetë për çiftet e reja të martuara. Nëse zbuloni se keni vështirësi në komunikimin normal me partnerin tuaj, shkoni te një terapist i cili mund të gjejë një gjuhë të përbashkët.

Ktheni favore

Nëse hakmerreni pak nga pak për partnerin tuaj për diçka që ai bëri, kthejeni favorin dhe mbani mend çdo gjë të vogël që ju shqetësoi, e gjithë kjo potencialisht mund të tregojë një divorc të ardhshëm. Kështu që nuk do të përqendroheni në dashurinë, komunikimin dhe faljen, do të humbni energji në lojëra rraskapitëse që çojnë në një rreth vicioz të shtënash.

Ju nuk bëni seks

Mungesa e seksit në martesë zakonisht ndodh për shkak të grumbullimit të energjisë negative. Mungesa e interesit dhe pakënaqësia në shtrat janë ndër shenjat kryesore të divorcit.

Nuk ju intereson se si ndihet partneri juaj

Nëse thoni vazhdimisht “çfarëdo” ose “mirë” kur partneri juaj flet për mënyrën se si ndihet ose çfarë do të bënte për diçka, një apati e tillë mund të jetë një shenjë e një divorci të ardhshëm, thotë Aaron Andreson, një terapist martesor nga Kolorado.

Ju jeni sarkastik dhe fyes

Disa njerëz janë sarkastikë nga natyra dhe kjo mund të jetë një nga arsyet pse partneri i tyre u dashurua dhe u martua me ta. Por të qenit aq sarkastik sa të ofendojë bashkëshortin tuaj mund të jetë një shenjë se jeni të pakënaqur dhe të pakënaqur në marrëdhënien tuaj dhe një shenjë për divorcin, thonë ekspertët.

Përhapni energji negative

Nëse partneri juaj rrezaton vazhdimisht energji negative, ai mund t’ju pushtojë, kështu që ju mund të jeni të pakënaqur dhe të frustruar në martesë. Mundohuni të shikoni gjithçka nga një anë më e ndritshme, ngjallni kujtime të bukura dhe ditë të lumtura kur është e vështirë për ju të zvogëloni energjinë negative sa më shumë që të jetë e mundur.

Ju jeni më shumë me të tjerët sesa me partnerin tuaj

Sipas psikologut Sam Miguels, ata që kalojnë më shumë kohë në punë, me të tjerët, me miqtë, kudo sesa me një partner, po përpiqen të dalin nga një situatë e pakënaqur. Nëse jeni shumë të ndarë, është koha të mendoni për lidhjen tuaj.

Nëse nuk mund të komunikoni normalisht me partnerin tuaj, nëse nuk jeni afër, nuk i besoni njëri -tjetrit, është shumë e mundur që martesa juaj të jetë në terren të lëkundur dhe që është e mundur që të pasojë një divorc. Nëse dëshironi të kurseni martesën tuaj dhe po përjetoni disa nga sa më sipër, konsideroni të vizitoni një terapist, i cili mund të ndihmojë shumë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë