Loading…

11 gjëra që njerëzit nuk duhet t’i thonë asnjëherë sipas ekspertëve të huaj

  • 21/02/2020 | 09:34

11 gjëra që njerëzit nuk duhet t’i thonë asnjëherë sipas ekspertëve të huaj

Ka shumë fjalë dhe fraza që njerëzit i konsiderojnë irrituese – sidomos ato që përdoren ekskluzivisht në botën e korporatave: “mendimi për qiellin blu”, “rretho katrorin”, “të ofrueshme” etj.

Por tashmë mendohet se gjërat që sot ne i themi përditë, dikur shiheshin me të njëjtën pakënaqësi dhe irritim.

Fjalë si “kontakt”, “dhuro” e madje edhe “intervistë” konsideroheshin të kundërshtueshme në fillim të shekullit 20.

Atëherë, cilët fjalë duhet të shmangni?

ja disa këshilla nga ekspertë të gjuhës, sipërmarrës dhe madje edhe konsulentë të inteligjencës emocionale dhe lidershipit. Ja një koleksion i fjalëve që njerëzit e zgjuar nuk duhet t’i përdorin kurrë:

Nevojë

Duhet

Nuk mundet

E lehtë

Thjeshtë

Vetëm

Shpejt

Jason Fried, themelues dhe Drejtor i Basecamp dhe shitës librash bestseller në Nju Jork, shpjegon se këto shtatë fjalë mund të jenë seriozisht demotivuese për ata që janë përreth jush. “Kur bashkëpunoni me të tjerët kujdes nga këto fjalë”, shpjegon ai. “Bëhen sidomos të rrezikshme kur i përdorni bashkë”.

Dukesh i/e lodhur
Travis Badberry shpjegon: Në vend që të bësh supozim për gjendjen e dikujt, më mirë pyet. Në këtë mënyrë ai/ajo mund të hapet dhe të ndajë informacion me ju, shkruan bota.al. Më e rëndësishmja, do i dukesh i merakosur më shumë se sa arrogant.

Uau, paske humbur peshë
Kjo gjë mund të shihet si kritikë ndaj pamjes së tyre të mëhershme. Përpiqu më mirë të thuash “dukesh fantastike”.

Paç fat
Siç shpjegon Bradberry, kjo nënkupton që atyre i duhet fati për t’ia dalë mbanë.

Ti gjithmonë…
Daun Brotherton shpjegon për American Genius: “Rrallëherë ndodh që dikush të jetë gjithmonë njësoj, kështu që kjo e bën tjetrin të marrë përherë pozicion mbrojtës”.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë