Loading…

11 Libra të fuqishëm që eksplorojnë trashëgiminë e luftës së Vietnamit

  • 23/03/2020 | 20:31

11 Libra të fuqishëm që eksplorojnë trashëgiminë e luftës së Vietnamit

Dhuna, tragjedia, trimëria dhe humbja e Luftës së Vietnamit është përkujtuar në romane të panumërta dhe vepra të jofiksionit. Fjalët e fuqishme në këto njëmbëdhjetë libra na ndihmojnë të kuptojmë një kohë të ndërlikuar në historinë tonë të fundit, dhe trashëgiminë politike dhe personale që ajo mbart ende.


“Simpatizuesi” nga Viet Thanh Nguyen Fituesi i çmimit Pulitzer 2016 për fiksion, ky roman i thellë, i mrekullueshëm, befasues dhe i realizuar bukur është historia e një njeriu, bindjet politike të të cilit përplasen me besnikërinë e tij individuale. Një eksplorim i mprehtë i politikës ekstreme, si dhe një histori dashurie në lëvizje, “Simpatizuesi” ekzaminon trashëgiminë e Luftës së Vietnamit në letërsi, film dhe luftërat që luftojmë sot.

“Bota e dhënë” nga Marian Palaia Nga një fermë familjare e qetë në Montana në vitet ’60, deri në zhavorr dhe ngatërresë të San Franciskos në vitet ’70, në një Saigon të pasluftës të populluar nga cigan, “Bota e dhënë” rrotullohet rreth heroinës së saj jo konvencionale, vëllai i të cilit ka humbur në Vietnam.

“Gjërat që bartnin” nga Tim O ‘Brien Një vepër klasike e letërsisë amerikane që nuk ka të ndalur së ndryshuari mendje dhe jetë pasi që ka shpërthyer në skenën letrare në vitin 1990, “Gjërat që bartnin” është një meditim themelor mbi luftën, kujtesën, imagjinatën dhe fuqinë shëlbuese të tregimit siç është shkruar nga një veteran vietnamez.

“Në vend” nga Bobbie Ann Mason Romani më i shitur përfshin një histori thellësisht ndikuese të një vajzeje të re, e cila pajtohet me vdekjen e babait të saj në Vietnam dy dekada më parë.

“Matterhorn” nga Karl Marlantes Një roman visceral dhe magjepsës nga një veteran shumë i dekoruar i Vietnamit, “Matterhorn” tregon historinë e një të riu në luftë, por e shndërron tragjedinë e Vietnamit në një histori të fuqishme dhe universale të guximit, shoqërisë dhe sakrificës.

“Ata marshuan në rrezet e diellit” nga David Maraniss “Ata marshuan në rrezet e diellit” është historia epike e epokës së Vietnamit e thënë përmes ngjarjeve të disa ditëve pasionante të luftës dhe paqes në Tetor 1967. Ai eksploron pyetje në lidhje me kuptimin e mosmarrëveshjes dhe manipulimin zyrtar të së vërtetës – çështje që janë relevante sot siç ishin dekada më parë.

“Vjedhësi i kazermave” nga Tobias Wolff Tre ushtarë të rinj që presin të dërgohen jashtë janë mbledhur një pasdite për të qëndruar roje mbi një deponi municionesh të kërcënuar nga një zjarr pyjor. Ata dalin nga rreziku i tyre i përbashkët, plot besim në burrërinë e tyre dhe në miqësinë që ata kanë formuar.

“Mbrëmë ëndërroja për paqen” nga Dang Thuy Tram Brutalisht i sinqertë dhe i pasur me detaje, ky ditar i botuar pas vdekjes së një gruaje njëzet e shtatë vjeçare Vietcong, e shpëtuar nga shkatërrimi nga një ushtar amerikan, na jep një pasqyrë të freskët në jetën e atyre që luftojnë në anën tjetër të luftës së Vietnamit.

“Ngrënësit e zambakëve të ujit” nga Tatjana Soli Në ditët e fundit të një Saigoni në rënie, “Ngrënësit e zambakëve të ujit” shpalos historinë e tre fotografëve të shquar të mbledhur nën ombrellën e pamundur të luftës. Të tre bëhen të transformuar nga konflikti që ata kanë rrezikuar gjithçka për të regjistruar.

“Të gjithë burrat e presidentit” nga Bob Woodward dhe Carl Bernstein Botuar vetëm disa muaj para dorëheqjes së Presidentit Nixon, “Të gjithë burrat e presidentit” shpalos shtrirjen e plotë të skandalit të Watergate. Raportet shpërthyese të Woodward dhe Bernstein fituan një çmim Pulitzer për The Washington Post, rrëzuan presidentin dhe që nga atëherë kanë frymëzuar gjeneratat e reporterëve.

“Lindur me katër korrik” nga Ron Koviç Ky bestseller i New York Times detajon historinë e jetës së autorit (portretizuar nga Tom Cruise në versionin e filmit Oliver Stone) nga një ushtar atdhetar në Vietnam, deri në dëmtimin e tij të rëndë në fushëbetejë, për rolin e tij si avokati më i zjarrtë i vendit kundër Vietnamit.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë