Loading…

11 romanet fantastike për LGBTQ

  • 20/03/2020 | 20:42

11 romanet fantastike për LGBTQ

Ne ju sjellim listën tonë të njëmbëdhjetë romaneve me qendër në LGBTQ. Siç na kujtojnë këto romane të fuqishme, jeta nuk është e gjitha ylber por sigurisht ja vlen të luftosh.

“Dy djem në not” nga Jaime O’Neill Në sfondin e revoltës së Irlandës në 1916 kundër sundimit britanik, dy djem përfshihen në një lidhje dashurie të bukur, por fatale.

“Një jetë e vogël” nga Hanya Yanagihara Ky himn i mirënjohur tragjik dhe transcendent është një përshkrim mjeshtëror i goditjes së zemrës, një ekzaminim i errët i tiranisë së kujtesës dhe kufijve të qëndrueshmërisë njerëzore.

“Linja e Bukurisë” nga Alan Hollinghurst Ky fitues i çmimit Man Booker është një roman gjithëpërfshirës i klasës dhe seksit i vendosur në Londrën e epokës së Thatcher.

“Në një person” nga John Irving Në këtë portret të guximshëm të një burri biseksual dhe të vetmuar, John Irving eksploron se si dëshira, fshehtësia dhe identiteti seksual ndikojnë tek ata që kundërshtojnë si kategorinë ashtu edhe kongresin.

“Orët” nga Michael Cunningham Ky roman i guximshëm dhe me ndikim të thellë kronikat e jetës së tre grave shumë të ndryshme ndërsa përpiqen të kuptojnë se si duan të jetojnë jetën e tyre. Historitë e tyre ndërthuren në mënyra të fuqishme dhe befasuese.

“Vajza daneze” nga David Ebershoff Vendosur në vitin 1920 në Kopenhagë, ky roman i bezdisshëm (dhe tani filmi me Eddie Redmayne) tregon historinë e personit të parë që i nënshtrohet një operacioni për rigjenerimin gjinor.

“Çmimi i kripës” nga Patricia Highsmith E shkruar në vitin 1952, ky roman tregon për romancën e ndaluar midis nëpunësit të dyqaneve Therese dhe Carol elegante, një grua e moshuar në mes të një divorci të vështirë. Cate Blanchett dhe Rooney Mara e sollën atë në ekranin e madh si “Carol”.

“Drita e ujërave të zeza” nga Colm Tóibín Në këtë roman të ndërlikuar dhe tingëllues nga autori i Brooklyn , tre breza bashkohen për herë të parë në vite për t’u kujdesur për një anëtar të familjes pasi ai ngadalë vdes nga SIDA.

“Middlesex” nga Jeffrey Eugenides Kjo epikë bashkëkohore amerikane, e cila fitoi çmimin Pulitzer, rrëfen historinë e tre brezave të familjes greko-amerikane Stephanides, duke u përqëndruar në Calliope, i cili është interseks dhe dëshiron të kuptojë pse nuk është si vajzat e tjera.

“Kënga e Akilit” nga Madeline Miller Mjeshtëria e Homerit Iliada është ri-imagjinuar në mënyrë të paharrueshme në këtë udhëtim përsëri në epokën e perëndive dhe heronjve. Romanca e dënuar e Akilit dhe e mikut të tij më të mirë Patroclus sjell një jetë të re të gjallë në një klasik të qëndrueshëm.

“Rrotullimi i kadifeve”nga Sarah Waters Bota provinciale e Nan King është ndryshuar përgjithmonë kur ajo dashurohet me një këngëtare dhe e ndjek atë në Londër si stiliistja dhe dashnorja e saj e fshehtë.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë