Loading…

11 tregime të lezetshme të vendosura në vendin tonë të preferuar: Libraritë!

  • 24/07/2020 | 22:00

11 tregime të lezetshme të vendosura në vendin tonë të preferuar: Libraritë!

Libraritë vërtetë janë prej vendeve më të dashura të lexuesve të pasionuar. Por a e keni menduar ndonjëherë se libraritë mund të mos shërbejnë vetëm si vend ku blihen libra? Lista e mëposhtme ju sugjeron njëmbëdhjetë vepra letrare për të cilat libraria ka shërbyer si frymëzim.

Lexoni më poshtë listën e plotë të këtyre librave:

“Libraria 24-orëshe e Z. Penumbra” nga Robin Sloan

Një punë e re e një ish-projektuesi në internet në një librari merr një kthesë për të pazakontën kur zbulon se sekretet e dyqanit shtrihen përtej mureve të saj. Duke shfaqur shoqëri të fshehta, objekte të lashta dhe enigma të teknologjisë, kjo është një aventurë jashtëzakonisht e këndshme nga fillimi në fund.

“Jeta e rrëfyer e AJ Fikry” nga Gabrielle Zevin

AJ Fikry ka parë ditë më të mira. Gruaja e tij ka vdekur, libraria e tij po flakëron dhe tani është vjedhur koleksioni i tij me çmime të poezive të rralla të Edgar Allan Poe. Kur një paketë misterioze arrin në postë, jeta ndryshon në mënyra krejt të papritura në këtë haraç prekës dhe të mençur për njerëzit dhe librat që duam.

“Letra e dashurisë” nga Cathleen Schine

Jeta e një librashitëseje me flirte të këndshme tronditet kur ajo merr një letër dashurie anonime që pyet: “Si bie në dashuri?” Kjo komedi e zgjuar e sjelljeve është një veprim i këndshëm për një përrallë të ditëve moderne me një kthesë të vendosur në librari.

“Libraria e vogël e Parisit” nga Nina George

Monsieur Perdu, që punon në një librari lundruese në një rrip në Seine, mund të tregojë librin e saktë që një lexues i duhet për të lehtësuar vështirësitë në jetën e tyre. Por zemra e vetme e thyer që nuk mund të ndreqë është e tij dhe ai niset për një mision në jug të Francës duke shpresuar të bëjë paqe me dashurinë e tij të humbur.

“Libraria e vogël e Big Stone Gap” nga Wendy Welch

Ky kujtim frymëzues i komunitetit, vështirësive dhe librave të mirë është historia e një çifti që përmbushin ëndrrën e tyre për të hapur një librari, megjithë shanset e këqija ekonomike. Dyqani i tyre i vogël tërhoqi dashamirët e librave që u bënë klientët dhe miqtë e tyre dhe ata gjetën një jetë të kënaqshme, biznes dhe bashkësi përmes letërsisë.

“Libraria” nga Deborah Meyler

Një grua e re, shtatzënë gjen një shans për shpëtim kur ajo merr një punë në një librari të mprehtë Manhattani pasi i dashuri i saj e braktis atë. Njerëzit shumëngjyrësh dhe të çuditshëm që e quajnë shtëpi librarinë, formojnë një familje. Ky debutim i mençur është një festë nxitëse e librave dhe njerëzve që shesin, lexojnë dhe i duan ata.

“Libraria me dritë të verdhë” nga Lewis Buzbee

Kujtim pjesësh, histori pjesësh, kjo është një ode e apasionuar pas shitjes së librave siç thuhet nga një ish-shitës i librave. Mendimet e brendshme të një dashnori të librit kombinohen me ekspertizë me një tregim të hulumtuar mirë të historisë së librit, duke e bërë këtë një vepër që do të tërheqë këdo që ka gjetur strehë në lexim.

“84, ndarja e rrugës kryqëzuese” nga Helene Hanff

Kur Helene Hanff shkroi një letër ku kërkonte libra të dorës së dytë në një librari në Londër, ajo kurrë nuk mund ta dinte se kërkesa e saj do të ishte fillimi i një miqësie të gjatë në distancë me blerësin e kokës së dyqanit. Thënë përmes shënimeve transatlantike që formuan bazën e marrëdhënies së tyre, ky koleksion simpatik eksploron lidhjen unike midis adhuruesve të librave.

“Hija e erës” nga Carlos Ruiz Zafón

Në Barcelonë të epokës Franko, djali i pikëlluar i një tregtari antikuari libri gjen ngushëllim në një libër misterioz të titulluar “Hija e erës” nga Julián Carax. Kur ai vendos të gjejë veprat e tjera të autorit, ai zbulon se dikush ka qenë duke shkatërruar sistematikisht çdo kopje të librave të Carax – dhe kërkimi i tij në dukje i pafajshëm hap një derë në një nga sekretet më të errëta të Barcelonës – një histori epike e vrasjes, çmendurisë dhe të dënuarve nga dashuria.

“Tregimi i trembëdhjetë” nga Diane Setterfield

Biografja Margaret Lea është afruar nga një autor i dashur, por shumë i sëmurë me një kërkesë befasuese: ajo dëshiron që Margaret të kapë historinë e saj të jetës përpara se të jetë tepër vonë. Edhe pse Margaret nuk e lexoi kurrë veprën e autorit, ajo është intriguar dhe së shpejti zhytet në historinë e saj të çuditshme dhe shqetësuese. Tani të dy gratë do të duhet të përballen me të kaluarën e tyre – dhe të luftojnë me fantazmat që i ndjekin ato ende.

“Libraria ime” nga Ronald Rajs

Në këtë koleksion entuziast dhe të përzemërt me ese, histori, ode dhe lëvdata, tetëdhjetë e katër autorë të dashur bëjnë dedikime për libraritë që i duan. Përmbushur me mirënjohje, gëzim dhe humor, është një letër dashurie për libraritë në të gjithë vendin.

Më të fundit
...
  • 08/08/2020 | 23:53
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë