Loading…

12 Libra matematikorë për t’ju ndihmuar të zgjidhni problemin tuaj të listës së leximit

  • 30/06/2020 | 13:27

12 Libra matematikorë për t’ju ndihmuar të zgjidhni problemin tuaj të listës së leximit

Nëse jeni duke kërkuar për të zgjidhur problemin se çfarë duhet të lexoni tjetër, kjo listë do ta përmbledhë atë për ju. Këto libra do të bënin shtesa të mëdha në listën e leximit të kujtdo.


“Ekuacioni i fundit i Isaac Severy” nga Nova Jacobs

Në këtë mister letrar bëhet fjalë për një librashitës në luftë, gjyshi i ndjerë i të cilës, një matematikan i famshëm, ka lënë pas një ekuacion të rrezikshëm që ajo të gjurmojë — dhe të mbrojë — para se të tjerët të mund të marrin duart mbi të .

“Matematika e Dashurisë” nga Hannah Fry

Në këtë detyrim për këdo që dëshiron të kuptojë më mirë jetën e tyre të dashurisë, një matematikan tërheq mbrapa perdes nga vendet e takimit në divorc, seksi në martesë – dhe zbulon modelet e fshehura pas ritualeve të dashurisë.

“Një mendje e bukur” nga Sylvia Nasar

Në këtë biografi të fuqishme dhe dramatike, Sylvia Nasar gjallëron përsëri në mënyrë të gjallë jetën e një gjeniu matematikor, karriera e të cilit shkurtohet nga skizofrenia, por — pas tre dekadash të një sëmundjeje mendore shkatërruese – ai rikuperohet mrekullisht dhe nderohet me një çmim Nobel.

“Ekuacioni që nuk mund të zgjidhet” nga Mario Livio

“Ekuacioni që nuk mund të zgjidhet” nuk tregohet përmes formulave abstrakte, por në një rrëfim të shkruar bukur dhe dramatik të jetës dhe veprës së disa prej matematikanëve më të mëdhenj dhe më intrigues në histori.

“Një mendje në lojë” nga Jimmy Soni

Claude Shannon – arkitekti i epokës së informacionit – njohjet e të cilit janë pas çdo kompjuteri dhe emaili, nxirret në dritë në këtë biografi të shkruar, elegante të hulumtuar në mënyrë elegante.

“Steve Jobs” nga Walter Isaacson

Kjo është tregimi i ndërhyrjeve të jetës së rrotullave dhe personalitetit me forcë të fortë të një sipërmarrësi krijues, pasioni i të cilit për përsosmëri dhe ngarje të egër revolucionarizoi gjashtë industri: kompjutera personalë, filma të animuar, muzikë, telefona, informatikë tabletash dhe botime dixhitale.

“Shifrat e fshehura” nga Margot Lee Shetterly

Historia e njohur pak dhe histori frymëzuese, e vërtetë, e katër prej mendjeve më të shkëlqyera në historinë e Shteteve të Bashkuara: Dorothy Vaughan, Mary Jackson, Katherine Johnson dhe Christine Darden.

“Koeficienti i puthjes” nga Helen Hoang

Kjo komedi romantike tregon se dashuria mund të përshtatet në çdo ekuacion.

“Provë” nga David Auburn

Kjo shfaqje fituese e çmimit Pulitzer nuk duhet të mungojë. Ai eksploron ndërlikimet e familjes, dashurisë dhe ambicies.

“Njerëzit” nga Matt Haig

“Njerëzit” është një përrallë qesharake, e lexueshme në mënyrë të detyrueshme, e cila eksploron me gjallëri dhe lëviz me vëmendje temën përfundimtare – veten tonë. Një alien paraqet si një matematikan i spikatur.

“Njeriu që njihte pafundësinë” nga Robert Kanigel

Kjo është historia e vërtetë e Srinivasa Ramanujan, një gjeni i ri nga India që bëri rrugën e tij për në Kembrixh dhe në revolucionin e matematikës.

“Alan Turing” nga Andrew Hodges     

Kjo është biografia përfundimtare e Alan Turing, themeluesit të shkencës së kompjuterave, e cila ishte frymëzimi për filmin fitues të çmimeve, ku interpretuan Benedict Cumberbatch dhe Keira Knightley./MetroLibri

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë