Loading…

12 Novela të fuqishme të luftës që kapërcejnë luftën

  • 19/03/2020 | 14:16

12 Novela të fuqishme të luftës që kapërcejnë luftën

Është gabim të mendohet që një histori lufte duhet të ndodhë në toka të çuditshme larg shtëpisë, të mbushura me plumba dhe gjak.

Pasojat dhe efektet e luftës nuk mund të izolohen vetëm në të tilla vende. Tregimet e luftës janë histori dashurie, histori humbjeje dhe dëshire, histori shprese. Tregimet e luftës janë histori të para dhe pas, të trashëgimisë dhe kujtesës. Tregimet më të mira të luftës janë shumë më tepër sesa histori të konfliktit të armatosur. Ata janë histori të njerëzimit.

Këtu janë dymbëdhjetë romanet e luftës që eksplorojnë pikërisht atë.

“Pale Horse, Pale Rider” nga Katherine Anne Porter

Ndërsa detajon shpërthimin e gripit të Denverit në 1918, Pale Horse, Pale Rider gjithashtu përcjell mbeturinat dhe tmerrin e llogoreve të Luftës së Parë Botërore gjysmë botë larg. Një gazetar i ri, skeptik takon një toger i cili është gati të udhëtojë jashtë shtetit, dhe ata vendosin të lundrojnë çmendurinë e Amerikës së bashku.

“Bjeshkë e ftohtë” nga Charles Frazier

Kjo epikë moderne ndjek një shtëpi të shkretë të Konfederatës në ditët në rënie të Luftës Civile Amerikane. Duke përdorur Odyssey -un e Homerit si një model, Frazier bën një punë mjeshtërore për të kapur shkatërrimet e luftës ndaj civilëve që janë vetëm duke u përpjekur ta mbijetojnë atë.

“Gjysma e një Dielli të Verdhë” nga Chimamanda Ngozi Adichie

Chimamanda Ngozi Adichie shqyrton në mënyrë të shkathët çështjet e identitetit dhe politikës afrikane përmes një larmie personazhesh, siç janë Olanna i sofistikuar, djali i fshatit Ugwu, dhe mërguesi britanik Richard. Gjatë gjithë kësaj kohe, Republika e Biafrës ngrihet dhe bie.

“Shëtitja e gjatë e Billy Lynn-it” nga Ben Fountain

Një përshkrim i ndritshëm dhe i egër i Amerikës pas 9/11, ashtu siç përjetohet nga një hero i ri i luftës që merr pjesë në një lojë të Dallas Cowboys.

“Demokracia” nga Joan Didion

Ta quajmë këtë një roman të Vietnamit do të ishte njëkohësisht i saktë dhe tepër shtrëngues. E vendosur kundër sfondit të Rënies së Saigonit, Demokracia kronikon një romancë fatkeqe dhe fillimin e fundit të perandorisë Amerikane.

“The Kite Runner” nga Khaled Hosseini

Një klasik bashkëkohor. Ndërsa struktura e ndërlikuar shoqërore afgane dhe pushtimi Sovjetik i japin këtij romani kornizën e saj, rezonanca e tij rrjedh nga një miqësi e humbur dhe nga një kërkim thellësisht personal për shëlbimin.

“Vajza në Luftë” nga Sara Nović

Udhëtimi i një gruaje të re përmes egërsisë dhe shkatërrimit të Ballkanit në vitet 1990, diçka që Perëndimi u përpoq shumë dhe për një kohë të gjatë për ta injoruar.

“Parajsa” nga Toni Morrison

Duke filluar me një nga hapjet më të famshme të letërsisë – “Ata qëllojnë së pari vajzën e bardhë. Me pjesën tjetër ata mund të marrin kohën e tyre.” – Morrison endet nëpër shtresa e shtresa makrohistorie në historinë e një qyteti të vogël të banuar vetëm me afrikano-amerikan në Oklahoma, duke përfshirë edhe trashëgiminë e gjerë të Luftës së Vietnamit.

“Rruga Revolucionare” nga Richard Yates

Njëherësh një libër në lidhje me keqtrajtimin periferik dhe pritjet e pasluftës në Amerikë të viteve 1950, Frank dhe Prill Wheeler duhet të jenë një çift i lumtur, i ri, amerikan. Ata janë gjithçka, por të lumtur.

“Dielli gjithashtu lind” nga Ernest Hemingway

Libri i një djali për alkoolin dhe dëfrimin? Vështirë. Narratori Jake Barnes, që vuan nga ajo që ne do ta quanim tani PTSD, vuan të gjejë kuptimin në një botë pas luftës, ndërsa Lady Brett Ashley kundërshton sërish kufizimet shoqërore.

“Rigjenerimi” nga Pat Barker

Në trilogjinë e Rigjenerimit për Luftën e Parë Botërore, Pat Barker vendosi “të tregojë diçka për pjesët e luftës që nuk hyjnë në llogaritë zyrtare”. Duke hyrë në ngjarje nga jeta reale, ajo eksploron me elokuencë pasojat psikologjike dhe morale të luftës me llogore.

“Në vend” nga Bobbie Ann Mason

E vendosur në Kentucky rural më shumë se një dekadë pas përfundimit të Luftës së Vietnamit, Sam Hughes – vajza adoleshente e një ushtari që nuk u kthye në shtëpi – kërkon të gjejë kuptim dhe qëllim në luftën që mori babain e saj.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë