Loading…
120 vjet vetura ‘Opel’: Nga makina për qepje deri tek një veturë komonde |FOTO/VIDEO
  • 22/10/2018 | 21:43

120 vjet vetura ‘Opel’: Nga makina për qepje deri tek një veturë komonde |FOTO/VIDEO

Adam Opel në 1862 hapi një fabrikë për prodhimin e makinave qepëse, pastaj në 1886 një fabrikë biçikletash dhe në 1899 u bë makina e parë.


Pas lirimit të tregut të aksioneve në vitin 1929, kompania u pushtua shpejt nga General Motors, i cili drejtoi Opel për gati 90 vjet, deri në shitjen për Grupit Francez PSA në 2017, transmeton gazetametro.net.

Opel gjatë historisë është i njohur për modelet Doktorëagen, Laubfrosch dhe Kadett, dhe si një pikë referimi kryesor është aplikimi i teknologjive të reja.

Pasi dëgjoi këshillat e bijve të saj Karl, Wilhelm dhe Friedrich, pas katër vjetësh të vdekjes së Adamit, Sophia Opel në vitin 1899 vendosi të fillonte prodhimin e makinave.

Në garazhin në Rieselsheim, 65 makinat e para janë prodhuar manualisht dhe deri më sot prodhohen më shumë se 70 milionë makina.

Pas goditjeve të shumta të automobilave përgjatë dekadave, Opel është krenar sot për SUV-të e SUV Crossland X dhe Grandland X. Vende të rehatshme dhe ergonomike të këtyre modeleve lidhen me gjeneratën e parë “Sistemi Lutzmann”, makinën e parë në histori me ulëse lëkure./gazetametro.net

Më të fundit
...
  • 25/04/2019 | 23:54
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë