Loading…

14 lexime spektakolare nga klubi i librit të Oprah Winfrey

  • 25/06/2020 | 13:29

14 lexime spektakolare nga klubi i librit të Oprah Winfrey

Oprah Winfrey filloi klubin e saj të librave në 1996 dhe për njëzet vitet e fundit, miliona libra janë shitur dhe lexuar për shkak të rekomandimeve dhe përkushtimit të saj për të promovuar shkrimtarët shkëlqyes.


Këtu janë vetëm disa nga librat më të shitur, fitues të çmimeve që ajo ka zgjedhur për klubin e saj të librave.

“Hekurudha nëntokësore” nga Colson Whitehead Një nga përzgjedhjet e Oprah për vitin 2016, ky është një turne madhështor i forcës, që kronikon aventurat e një skllavi të ri, ndërsa ajo bën një përpjekje dëshpëruese për liri në antebellum në jug përmes “Hekurudhës nëntokësore”.

“Fundi i thellë i oqeanit” nga Jacquelyn Mitchard Libri i parë i zgjedhur ndonjëherë nga Klubi i Librit të Oprah-it, është një histori tejet e dyshimtë dhe thellësisht prekëse e makthit më të keq të një nëne – zhdukjes së një fëmije – dhe lufta e një familjeje për të duruar kundër mosmarrëveshjeve të jashtëzakonshme.

“Ndërsa unë isha zhdukur” nga Sue Miller Jo Becker ka çdo arsye për të qenë e kënaqur: ajo ka tre vajza dinamike, një martesë të dashur, një karrierë shpërblyese dhe megjithatë ndjen një ndjenjë shqetësimi. Kur një zonjë e vjetër e shtëpisë rishfaqet, Jo largohet nga jeta e saj e tanishme ndërsa zhyt në kujtimet e saj dhe sekretet e errëta të një vere fatale në vitin 1968.

“Landër e Bardhë” nga Janet Fitch Ky libër tregon historinë e paharrueshme të Ingrid, një poete shkëlqyese e burgosur për vrasje, dhe vajza e saj, Astrid, odisea e së cilës përmes një serie shtëpish kujdestare të Los Anxhelesit bëhet një udhëtim shëlbues dhe befasues i vetë-zbulimit.

“Rruga Tara” nga Maeve Binchy Maeve Binchy thurr bukur bukuritë e jetës së disa grave që jetojnë në Rrugën Tara në Dublin — nga një e porsamartuar në një grua në karrierë, te një grua e rrahur në një grua të pasur me dije dhe fantazitë e tyre të qëndrueshme për të përjetuar një jetë tjetër përveç të tyres.

“Shtëpia e hapur” nga Elizabeth Berg Pasi burri i Samantës të largohet nga ajo, ajo duhet të rindërtojë një jetë për veten dhe djalin e saj. Duke u përpjekur për të bërë pagesat e hipotekës, Samantha merr konvikte dhe ndërsa ajo lidhet me qiramarrësit e saj të ri, ajo kupton se nevoja e saj e vërtetë është të rikthehet me veten e saj – të kujtojë dhe të rimarrë personin që ka qenë më parë.

“Lexuesi” nga Bernard Schlink Në këtë roman mahnitës që shpaloset kundër peizazhit të përhumbur të Gjermanisë së pasluftës, 15-vjeçari Michael Berg fillon një lidhje dashurie obsesive me një grua dy here më të vjetër se mosha e tij. Por kur ajo zhduket në mënyrë të pashpjegueshme, ai nuk e sheh atë përsëri derisa të jetë një student i ri i drejtësisë dhe ajo është në gjyq si i pandehur për një krim të lidhur me të kaluarën naziste të Gjermanisë.

“Zemra e një gruaje” nga Maya Angelou Në “Zemrën e një gruaje”, Maya Angelou shkruan për gëzimet dhe barrën e të qenit një nënë e zezë në Amerikë dhe kronikat e përvojave të saj duke iu bashkuar shoqërisë së artistëve dhe shkrimtarëve të zinj në New York City.

“Një grua e virtytshme” nga Kaye Gibbons Pasi mbaron një martesë katastrofike me një shofer brutal, Ruby takon Xhekun, një burrë 20 vjet më të madh se ajo dhe ata formojnë një bashkim të pamundur dhe një lloj dashurie të qetë që nuk është më pak e fuqishme për të qenë e paqartë. Është një histori me mendje të ashpër dhe me vendosmëri pa mend, ashtu si Ruby, megjithatë ajo përmban një diçka të ëmbël në thelbin e saj që heq shijen e hidhur.

“Libri i Ruthit” nga Jane Hamilton Ky roman i hollë ballafaqohet me çështjet e jetës reale të tjetërsimit dhe mungesës së mundësive përmes Ruth Grey, një grua që nxjerr çfarëdo kënaqësie dhe hire të vogla mund të nxirren nga një qytet i vogël i Illinois dhe njerëzit e prishur që e banojnë atë.

“Këngët në kohën e zakonshme” nga Mary McGarry Morris Në 1960 Vermont, Maria Fermoyle është një grua e divorcuar, e fortë, por e prekshme, vetmia dhe ambicia e së cilës për fëmijët e saj e bëjnë pre e lehtë për një burrë të rrezikshëm-Omar Duvall. Ai përfundon duke e sjellë Marie në prag të katastrofës financiare dhe i çon bijtë e saj në rrezik vdekjeprurës.

“Çfarë duket si e çmendur në një ditë të zakonshme” nga Pearl Cleage Pas një dekade luksoze që jeton në Atlanta, Ava Johnson është kthyer përkohësisht në shtëpi në Idlewild, Michigan, pas karrierës së saj përrallore dhe planet janë shkatërruar në copa nga realiteti i ftohtë. Tani, përsëri në komunitet, gatishmëria e të cilit dikur e largoi, ajo zbulon se miqtë dhe familja e saj kanë nevojë të madhe për të, përballë telasheve dhe tragjedive.

“Zemra është një gjahtar i vetmuar” nga Carson McCullers Me një ndjenjë të thellë izolimi moral dhe vështrime të dhembshura në jetën e brendshme të personazheve të saj, ky roman përqendrohet tek John Singer, një memec i shurdhër që bëhet person i besueshëm për llojet e ndryshme të mospërputhjeve në një qytet mulliri në Xhorxhia gjatë viteve 1930.

“Luftëtare e dashurisë” nga Glennon Doyle Melton Zgjedhja më e fundit e klubit të librave të Oprah-s, është tregimi frymëzues i Glennon Doyle Melton se si, pas shpërthimit të martesës së saj, ajo gjeti forcë – dhe një ftesë për të jetuar një jetë më të pasur, më autentike.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë