Loading…

14-vjeçar e vret nënë e tij për çështje nderi

  • 28/06/2021 | 18:23

14-vjeçar e vret nënë e tij për çështje nderi

Një djalë 14-vjeçar ka qëlluar për vdekje nënën e tij jashtë një gjykate në provincën pakistaneze Swabi.


Sipas raportimeve të mediave vendase, Nesehat Bibi, gruaja e Zubir, kishte ardhur në gjykatë për të marrë lirinë me kusht pas paditjes nga bashkëshorti i saj për tradhti bashkëshortore. Ajo po qëndronte në korridorin e pritjes, e shoqëruar nga një oficere policie femër, kur ndodhi incidenti i rëndë.

Sipas raportimeve një djalë i ishte afruar asaj në ambientet e pritjes dhe më pas kishte hapur zjarr duke e lënë të vdekur në vend. Raportimet thonë se djali ishte në fakt i biri i saj.

Sulmuesi kishte tentuar të largohej por ishte arrestuar nga policia bashkë me armën e krimit.

Raportimet thonë se gruaja e ndjerë 42-vjeçe ishte nënë e pesë djemve dhe tri vajzave.

Bashkëshorti i saj e kishte paditur më 25 maj 2021, duke e akuzuar se ishte larguar me një mikun e saj dhe se ata ishin martuar. Më vonë policia i kishte arrestuar të dy.

Autoritetet thanë se i akuzuari për vrasjen është 14-vjeçar dhe se i ati e kishte inkurajuar të vriste nënën e tij “për të ruajtur nderin”. Babai egoist kishte zgjedhur mënyrën më të leverdishme për “të ruajtur nderin e tij”, duke kthyer djalin e tij në vrasës, për të shpëtuar vetë nga akuzat./tch

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë