Loading…

14 zonja letrare që duhet t’i njihni (Pjesa I)

  • 03/08/2020 | 18:28

14 zonja letrare që duhet t’i njihni (Pjesa I)

Këtu është një lojë për ju: A mund të emëroni një libër që ka në titull fjalën “vajzë”? Sigurisht që keni “Vajza e shkuar” dhe “Vajza në tren”, por ka shumë libra të tjerë vajzash që do të doni t’i shtoni në listën tuaj të leximit. Pavarësisht nëse ju pëlqyen trilluesit, fiksionet letrare ose historike, këto “vajza” të gjitha kanë një gjë të përbashkët – ato janë të lexueshme me detyrim.

Këtu keni një listë të disa prej preferuarave tona:

“Vajza e Boston-it” nga Anita Diamant

Takoni Addie Baum, vajzën shpirtërore të imigrantëve hebrenj të lindur në fund të shekullit XX. Inteligjenca dhe kurioziteti i saj e largojnë shumë larg nga vështirësitë e fëmijërisë së saj.

“Vajzat e verës” nga Mary Alice Monroe

Asgjë nuk thotë verë më shumë sesa të jesh në një ishull. Për tre motra, tre muaj mbrapa në shtëpinë e verës së rinisë së tyre ofron një shans për të shëruar të kaluarën dhe për të krijuar fillimet e reja.

“Puthi vajzat” nga James Patterson

Kur mbesa e tij rrëmbehet, detektivi i policisë Alex Cross e gjen veten duke ndjekur pas dy vrasës serik që thjesht mund të punonin së bashku.

“Vajza të caktuara” nga Jennifer Weiner

Kush nuk e do një histori nënë-bijë? “Vajzat e caktuara” janë një histori simpatike për dashurinë, humbjen dhe lidhjet e familjes.

“Vajza tjetër Boleyn” nga Philippa Gregory

Dy motra, një mbret. Philippa Gregory sjell në jetë magjepsjen, intrigën dhe rrezikun e gjykatës Tudor të Henry VIII.

“Vajza me vathë perlash” nga Tracy Chevalier

Një roman mjaft i imagjinuar historik për artistin Johannes Vermeer dhe vajzën shërbëtore që modeloi për një nga pikturat e tij më të famshme.

“Vajza me tatunë e dragoit” nga Stieg Larsson

Lisbeth Salander është vajza me tatuazhin e dragoit. Ajo është e egër, por edhe një hakere super e mirë, e thirrur nga një gazetar i turpëruar i cili ka nevojë për ndihmë për të zgjidhur një zhdukje dekada të vjetra.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë