Loading…

14 zonja letrare që duhet t’i njihni (Pjesa II)

  • 04/08/2020 | 17:18

14 zonja letrare që duhet t’i njihni (Pjesa II)

Këtu është një lojë për ju: A mund të emëroni një libër që ka në titull fjalën “vajzë”? Sigurisht që keni “Vajza e shkuar” dhe “Vajza në tren”, por ka shumë libra të tjerë vajzash që do të doni t’i shtoni në listën tuaj të leximit. Pavarësisht nëse ju pëlqyen trilluesit, trillimet letrare ose historia, këto “vajza” të gjitha kanë një gjë të përbashkët – ato janë të lexueshme me detyrim.

“Vajzat e qytetit atomik” nga Denise Kiernan

Kjo është historia e paharrueshme, e vërtetë e qytetit të lartë sekret të Luftës së Dytë Botërore të Oak Ridge, Tenesi, dhe gratë e reja që u dërguan atje pa vetëdije për të ndihmuar në ndërtimin e bombës atomike.

“Vajza që la pas” nga Jojo Moyes

Nga autori më i shitur, ky roman tregon historinë e dy grave, një pikturë dhe vendit ku kryqëzohen jeta e tyre.

“Vajzat e përmbytjes” nga Richard Fifield

Kur rikuperohet nga alkoholi Rachel Flood dhe kthehet në qytetin e saj të vogël në Montana, nuk është një pritje e shkëlqyeshme. Ky roman i shijshëm do ju bëjë të qeshni nëpër lot.

“Vajza e gjallë më me fat” nga Jessica Knoll

Jeta e saj e përsosur është një gënjeshtër e përsosur. Një narrator jo i besueshëm në zemër të këtij romani ju mban të mendoni deri në fund.

“Disa vajza, disa kapele dhe Hitleri” nga Trudi Kanter

Ky kujtim i pazakontë tregon historinë mahnitëse të një çifuti austriak, i cili i veshi kapelet si mulliri në fund të viteve ’30 të Vjenës. Kjo është historia e guximit dhe shkathtësisë që i nxori asaj dhe të dashurit e saj nga Austria e okupuar nga nazistët.

“Vajze gazmore” nga Nick Hornby

E vendosur në vitet 1960 në Londër, është një histori e gjallë për aventurat e Sophie Straw ndërsa ajo lundron shndërrimin e saj nga anglezja provinciale në yllin e televizionit mes një plejade të personazheve të lezetshëm.

“Vajzat nga Ames” nga Jeffrey Zaslow

Kjo roman lëvizës për miqësinë e femrave ndjek një grup vajzash të reja nga qyteti i vogël i Ames, Iowa që rriten, lëvizin në shtete të ndryshme, shkojnë në kolegj, martohen, divorcohen dhe luftojnë me humbjen e të dashurve.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë