Loading…

15 fakte interesante rreth syve tanë (Foto)

  • 31/01/2017 | 16:39

15 fakte interesante rreth syve tanë (Foto)

Nuk mendojmë shumë për sytë tanë ngase çdo ditë kemi kontakt me kompjuter nga mëngjesi e deri në natën vonë. Thjeshtë, harrojmë që sytë tanë janë delikat dhe janë organi më unik në organizmin tonë./gazetametro.net


Lexoni disa nga faktet më interesante rreth syve tanë dhe mos harroni që ti lejoni sytë të pushojnë së paku një herë në ditë:

1. Bebëza e syrit rritet për 45% kur e shikoni dikë që e dashuroni.
emoji_hearteyes

2. Një sy përmban 107 milion qeliza dhe të gjitha janë shumë sensitive.

Close up image of female brown eyes

3. Njëri ndër 12 meshkujt në botë është i verbër.
544a9e_8e2e71f33faf46bb90e5845de30fe5e6-mv2_d_3603_1312_s_2

4. Syri i njeriut i sheh vetëm tri ngjyra: të kuqen, të kaltrën dhe të gjelbrën. Të gjitha ngjyrat e tjera të cilat i shohim janë vetëm kombinim i këtyre të trijave.
06-make-eyes-pop

5. Mesatarisht në jetën e një njeriu, ai/ajo i sheh rreth 24 milion pamje.
how-to-maintain-healthy-eyes1

6. Syri mund të proceson rreth 36,000 informacione në vetëm një orë.
landscape-1427654703-eye-color

7. Sytë ngjyrë kafe përfundi janë të kaltër dhe ekziston një pajisje e cila mund të ndërrojë ngjyrën e syve kafe në atë të kaltër.
iris_-_left_eye_of_a_girl

8. Nga të gjithë muskujt në trupin tonë, muskujt e syve janë më aktivët.
150304150953-more-blue-eyes-exlarge-169

9. Dhjetë mijë vite më herët, sytë e të gjithë njerëzve ishin ngjyrë kafe për deri sa një njeri e ka zbuluar një mutacion gjenetik nga i cili kanë “lindur” sytë e kaltër. Kjo do të thotë që nëse keni sy të kaltër atëherë jeni të lidhur në njëfarë mënyre me të gjithë njerëzit e të tjerë që i kanë sytë e kaltër.
macroc_eye_30042010

10. Diagnostifikimi i skizofrenisë mund të bëhet me një test të syve i cili deri tash është treguar efikas 98.3%.
maxresdefault

11. Rreth 2% e femrave në botë kanë një mutacion gjenetik shumë të rrallë i cili u lejon të shohin rreth 100 milion ngjyra!
692905-collage42341-650-0969fd4724-1484645315

12. Të gjitha bebet kur lindin nuk shohin asnjë ngjyrë.

little baby girl - closeup of babies face
13. Për deri sa disa pjesëve të trupit i duhen disa minuta apo edhe orë për tu zgjuar dhe për të qenë më aktive, tek sytë është me ndryshe ngase ata janë 24/7 aktiv.
beautiful-eyes-423841

14. Njerëzit e verbër mund të shohin ëndrra.
eyesvision-web_1024

15. Sytë harxhojnë rreth 65% të energjisë së trurit tuaj.
landscape-1445905171-g-healthy-eyes-462096667

 

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë