Loading…

15 fakte tronditëse që duhet t’i dini rreth Arabisë Saudite (Foto)

  • 12/04/2017 | 22:41

15 fakte tronditëse që duhet t’i dini rreth Arabisë Saudite (Foto)

Një vend i madh, i pasur me naftë në kufi me Jemnein, Omanin, Emiratet e Bashkuara Arabe, Katari, Kuvajti, Iraku dhe Jordania. Arabia Saudite dominon Gadishullin Arabik dhe mbetet një fuqi e rëndësishme rajonale. Është i vetmi komb me brigjet në Detin e Kuq dhe Gjirin Persik. Nuk ka dyshim që Arabia Saudite është një vend i rëndësishëm. Megjithatë, është gjithashtu vend i diskutueshëm dhe është kritikuar për trajtimin e grave. Kohët e fundit, Mbretëria ka ndërhyrë edhe në luftën civile në Jemen.


Por. Arabia Saudite e ka ballafaquar edhe pjesën e vet të problemeve, duke përfshirë edhe presionet buxhetore nga rënia e çmimeve të naftës, ndarjet e brendshme politike, dhe duke u përpjekur për diversifikuar ekonominë e saj. Për shumë njerëz në Perëndim, vendi duket si një anakronizëm, ku një interpretim fundamentalist i Islamit është ligj absolute, por gjithashtu një vend i madh historisë dhe kulturës, vendi i pelegrinazhit vjetor Haxhit për miliona muslimanë, dhe natyrisht, pasuria masive të naftës, përcjellë gazetametro.net.

15. Nuk ka zgjedhje,  S’ka parlament,  S’ka parti politike, dhe nuk ka Kundërshtime

the-saudi-arabian-monarchy-is-bringing-up-its-younger-generation-1

Arabia Saudite është një monarki absolute, në thelb një autokraci e trashëguar përgjatë linjave islame. Nuk ka zgjedhje kombëtare, nuk ka parti politike, dhe nuk ka parlament përfaqësues – ekziston vetëm një organ këshillimor simbolik i njohur si Majlis al-Shura, ose Asambleja Konsultative, e cila nuk ka fuqi për të kaluar ose zbatuar ligjet.  Nuk ka kushtetutë, edhe pse në bazë të statutit të njohur si Ligji themelor i Arabisë Saudite, i cili u miratua me dekret mbretëror në vitin 1992, monarku duhet të përputhet me Sheriatin dhe Kuranin, të cilat janë deklaruar të jetë kushtetuta e vendit. Kritika dhe mospajtimi janë rreptësisht të ndaluara: Aktivistët janë burgosur rregullisht dhe duke pasur parasysh dënimet e ashpëra.

14. Shtëpi për qytete të shenjta të Islamit

mecca-pictures

Arabia Saudite është vendlindja e Islamit dhe një shtëpi për vendet e shenjta si Meka dhe Medina. Një nga pesë shtyllat e Islamit kërkon që çdo musliman të kryej haxhin në Mekë së paku një herë në jetën e tyre, nëse ata janë fizikisht dhe financiarisht në gjendje për të bërë udhëtimin. Rreth dy milionë njerëz në vit të udhëtojnë në Arabinë Saudite.

13. Ekzekutimet janë të shpeshta

saudi-arabi-executions-001d3448602620
Dënimi me vdekje është përdorur zakonisht në Arabinë Saudite. Mesatarisht, nga autoritetet saudite ekzekutohet një person çdo 2 ditë. Kjo është e katërta në botë në ekzekutime, dhe njerëzit dënohen me vdekje për shkaqe të tilla si tradhti bashkëshortore dhe nëse heqin dorë prej Islami. Përveç kësaj, Arabia Saudite është një nga katër vendet e mbetura në botë që ende kryejnë ekzekutime publike.

12. Rezervat e naftës janë masive

102094295-aramco-oil-refinary-saudi-arabia-1910x1000

Arabia Saudite posedon 22 për qind të totalit të rezervave të naftës në botë. . Rezervat e naftës e Arabisë Saudite janë thjesht masive.  Kjo ishte një anëtare themeluese i Organizatës së Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC), në vitin 1960. Për shkak të kësaj industrie të madhe të naftës, më shumë se 30 për qind e popullsisë së Arabisë Saudite është e përbërë nga punëtorë të huaj.

11. Vendi më i madh në botë pa një lum

dsc_3883_nadiamasood-1-1

Arabia Saudite është mbi 2 milionë kilometra katrorë (830,000 milje katrore), në sipërfaqe totale, duke e bërë atë vendin e 13-të më të madh në botë. Mbi 95 për qind e Arabisë Saudite është shkretëtirë apo gjysmë-shkretëtirë. Ai është vendi më i madh në Lindjen e Mesme, rreth një e katërta e madhësisë së Shteteve të Bashkuara dhe përbën pjesën më të madhe të Gadishullit Arabik. Si e tillë, Arabia Saudite është vendi më i madh në botë pa një lumë.

10. Familja mbretërore, vlerë 14 trilion

9. Dënimet janë të ashpëra

saudiistock_000012955519_medium

Ne kemi folur tashmë për ligjet e rrepta në Arabinë Saudite, por si për dënimet? E pra, siç rezulton, ata nuk janë më të mirë: sistemi ligjor i vendit përdor të njëjtën shkollë ultra-konservatore dhe tradicionaliste për jurisprudencën ashtu si edhe grupin terrorist ISIS. Shumë nga të ashtuquajturat “gjyqtarë” për shtetin islamik, ashtu si ato në Arabinë Saudite, gjyqtar bazuar vetëm në interpretimin e tyre të ligjit islamik. Në mesin e dënimeve nga autoritetet saudite janë prerjet e këmbëve dhe duarve për vjedhje, etj.

8. “Sidewalk Skiing” është një gjë e rrezikshme atje

sidewall-skiing-car-saudi-arabia4

 

7. Ndërtoi 100 mijë tenda me kondicioner për ajër janë ngritur në qytetin Mina

1200px-mina_overview

100 mijë tenda me kondicioner për ajër janë ngritur në qytetin Mina, një luginë prej 20 kilometrash katrorë, ndërsa këto tenda shfrytëzohen vetëm 5 ditë për pelegrinët e Haxhit.

Në këto tenda mund të strehohen deri në tre milionë refugjatë, por ato qëndrojnë bosh, shkruan uebfaqja “infowars”.

Ndërkohë Bashkimi Europian është duke u përballur me krizën e refugjatëve, Arabia Saudite nuk pranon asnjë prej tyre.

6. Femrat përballen me probleme të mëdha

0107_saudi-women

Sauditet nuk e kanë të lejuar që të takohen me meshkujt jashtë hapësirave të mbyllura, përderisa nuk janë të afërm të ngushtë.

Gruaja poashtu në rrugë nuk guxon të dalë e vetmuar, gjithmonë nën përcjelljen e familjarëve, prindit apo burrit. Shtëpitë saudite kanë hyrje të veçantë për të dyja gjinitë, të njëjtën gjë e praktikojnë edhe në shkolla, universitete dhe zyre.

5. Ata kanë një “Polici Magjike”

 

kfg3bmd

Është shumë e paligjshme në Arabinë Saudite për të praktikuar çdo formë të asaj që shteti konsideron magji magji, apo magji. Ka ndaluar librat e Harry Potter dhe kanë ngritur një njësi të policisë në mënyrë specifike për kapjen e praktikuesit e magjisë.

4. Së shpejti Shtëpi për ndërtimin më të lartë në botë

jeddah-tower-by-adrian-smith-gordon-gill-architecture-9

3. Të drejtat  e grave janë më keq se sa mendoni

saudi-arabia-women

Faqja Wikitravel për turistët që shkojnë në Arabinë Saudite duhet të japë një ide se sa kufizuese ligjet e saj janë. Gjatë dekadës së fundit, trajtimi i grave ka qenë në ballë të luftës sociale; kjo është aktualisht vendi i fundit në tokë ku gratë nuk lejohen për asgjë, e cila ka marrë shumë vëmendjen e mediave.  Ndarja e gjinive në vendet publike dhe shërbime të veçanta për gratë janë të zakonshme, dhe ndryshe nga shumica e vendeve islamike, shumica e grave pritet të veshin jo vetëm hixhab tradicional, por edhe një fytyrë-vello quajtur nikabin dhe një mantel të zi në krye të kësaj. Deri kohët e fundit, gratë nuk mund të votojnë në zgjedhjet komunale në të gjitha, dhe nuk mund të ulen në dhomën e këshillimit.

2. Kanë një nga buxhetet më të mëdha ushtarake në botë

1.Importojnë rërë dhe deve nga Australia

7c94ccbd719a30f0a02810020ae84ca5

Kjo është e vërtetë: Arabia Saudite, një vend i mbuluar me rërë, aktualisht importon rërë nga Australia. Ata gjithashtu kanë shumë deve në vend, por ata importojnë shumë. Pse? E pra, kjo rezulton se aspak nga rëra në Arabinë Saudite nuk mund të përdoret në ndërtim, kështu që në mënyrë për ta për të ndërtuar ndonjë gjë, ata kërkojnë rërë të veçantë aluviale që është i lirë nga silicë, i cili krijon pluhur dhe mund të shkaktojë probleme të mushkërive për punëtorët kur ajo përdoret./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë