Loading…

15 prilli i zi: Cila ngjarje tjetër tronditi botën 107 vjet më parë

  • 16/04/2019 | 23:08

15 prilli i zi: Cila ngjarje tjetër tronditi botën 107 vjet më parë

Djegia e katedralës së famshme franceze “Notre-Dame”, ka tronditur botën, por kjo datë sjellë ndër mend edhe një tjetër ngjarje akoma më të trmerrshme, ku vdiqën 1500 persona. Fjala është për fundosjen e anijes së famshme Titanik, shkruan Gazeta Metro.


Mesnata e 14 dhe 15 prillit 1912, ku anija më e madhe e kohës, Titanik u përplas me një ajzberg dhe si pasojë u fundos. Anija me 2200 pasagjerë, do të sillte plotë 1500 viktima dhe do të hynte në histori si një nga tragjeditë më të mëdha detare.

Nuk ka ndonjë lidhje mes dy ngjarjeve, por 15 prilli do të hynë në histori si një ditë e zëzë, dhe gjithmonë do të flitet për këto dy raste.

Kujtojmë që, Katedralja e famshme Notre Dame, është vendi më i vizituar i kryeqytetit francez, që vizitohet nga 12 milionë njerëz në vit. Rëndësia e saj artistike e arkitekturale është e madhe pasi që konsiderohet shembull i arritjes së arkitekturës gotike mesjetare franceze./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë