Loading…

20 persona me komplot kundër mbretit: Mes tyre edhe vëllau i tij

  • 05/04/2021 | 09:09

20 persona me komplot kundër mbretit: Mes tyre edhe vëllau i tij

Një komplot kundër mbretit u arrit të shmangej në kohë në Jordani, ku 20 persona përfunduan në pranga mes tyre edhe Hamzah bin Hussein, vëllai i monarkut Abdullah.


Mes të arrestuar janë disa funksionarë të lartë pranë Pallatit Mbretëror.

Operacioni blic nisi menjëherë sapo u mbyllën hetimet që synuan të hedhin dritë mbi çështjen e përshkruar si “kërcënim ndaj stabilitetit të vendit”. Informacionin e përcjell Petra, agjensia zyrtare jordaneze e lajmeve. Mbretin duket kanë dashur ta godasin pas shpine njerëzit e vet më të ngushtë.

Një ndër të arrestuarit është Sharif Hassan Bin Zaid, ish ambasadori jordanez në Arabinë saudite, i cili rezulton të jetë i lidhur me Ali ben Hussein, vëllai tjetër i mbretit. Është ndaluar po kështu edhe Basem Ibrahim Aëad Allah, këshilltari kryesor i mbretit Abdullah, dhe ministër i financave. Awad Allah ka qenë forca kryesore shtytëse pas reformave ekonomike në vend por ishte ndeshur vazhdimisht me rezistencën e mbështetësve të linjës së vjetër, që i kundërviheshin ndryshimit.

Ndërkohë, sa për princin Hamza, ai  ishte princi i kurorës së Jordanisë, derisa mbreti Abdullah e largoi në 2004 dhe caktoi të birin si trashëgimtar të fronit. 41 vjeçari i tha BBC-së se është vendosur në arrest shtëpie dhe se masa masa është marrë si pjesë e një goditjeje ndaj kritikëve.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë