Loading…

3 fakte që duhet t’i dini për Ramazanin

  • 29/05/2017 | 08:16

3 fakte që duhet t’i dini për Ramazanin

Këtë vit, muaji i Ramazanit fillon më 26 maj dhe mbaron në perëndim të diellit të së shtunës, më 24 qershor 2017. 


Vitin e kaluar, Ramazani filloi të dielën, më 5 qershor dhe përfundoi të martën, më 5 korrik. Gjatë kësaj kohe, myslimanët agjërojnë gjatë orëve të ditës. Agjërimi është një tjetër nga “Pesë Shtyllat e Islamit”.

Kohët e agjërimit me diellin dhe muzg ndryshojnë varësisht nga vendndodhja e një myslimani. Sipas Këshillit Fikh të Amerikës së Veriut, dita e parë e plotë e Ramazanit është të shtunën, më 27 maj që nis me lutjen e Tarawih.

Data e fillimit të Ramazanit ndryshon çdo vit

Datat ndryshojnë çdo vit, sepse kalendari islamik është një kalendar hënor. Nuk ka një sasi të caktuar ditësh në kalendarin hënor. Kalendari hënor pasqyron ciklet e hënës dhe përpiqet të përshtatet me një kalendar diellor me 12 cikle (që përdor shumica e botës perëndimore). Shumica e vendeve aziatike përdorin tradicionalisht një lloj kalendari hënor, duke përfshirë: Mongolinë, Korenë, Japoninë dhe Vietnamin. Kalendari i lashtë hebre gjithashtu ndjek ciklet e hënës dhe kjo është arsyeja pse Pashkët dhe festat e tjera hebraike bien në data të ndryshme çdo vit. Ramazan është emri i muajit të nëntë të kalendarit islamik. Këtë vit, myslimanët festojnë vitin e 1438 në kalendar. Ramazani është muaji që tradita islamike pohon se Kur’ani u zbulua së pari nga Muhamedi, engjëlli i Gabrielit. Sipas librit “Mendime me zë të lartë për religjionin” nga Rafig Y. Aliyev, myslimanët besojnë se të gjitha librat e shenjta abrahamike u zbuluan gjatë muajit të Ramazanit, përfshirë: pllakat e Abrahamit, Tevratit, Psalmeve dhe Ungjillit të Jezusit.

Agjërimi vlen për njerëzit e shëndetshëm

Agjërimi është një parim i madh i Ramazanit. Megjithatë, kjo nuk është për të gjithë. Përjashtim nga agjërimi është për ata myslimanë që janë në udhëtim, femrat me menstruacion, myslimanët me sëmundje, mosha e vjetër, gratë shtatzëna dhe nënat që ushqyerjnë me gji foshnjet. Megjithatë, shumë myslimanë këmbëngulin të agjërojnë, kjo për të përmbushim një detyrim dhe për të kënaqur nevojat e tyre shpirtërore. Agjërimi gjithashtu mund të jetë i dëmshëm për ata që janë me: diabet, sëmundje të zemrës, hipertension, sëmundje renale dhe ulcera peptike.

Islami është feja e dytë më e madhe në botë

Ramazani përfundon në perëndim të diellit të së shtunës, më 24 qershor, me Eid al Fitr, ose thyerjen e agjërimit të Ramazanit. Eid el-Fitr është dita e parë e muajit të ri të Shevalit. Festimet e zakonshme përfshijnë mbledhjet e familjes, banketimin, përdorimin e parfumeve, veshjet e reja dhe dhurimin. Islami është feja e dytë më e popullarizuar në botë pas krishtërimit. Por sipas Qendrës Kërkimore Pew, kjo do të ndryshojë së shpejti.

Ata shkruajnë se: “Popullsia myslimane në botë pritet të rritet me rreth 35% në 20 vitet e ardhshme, duke u rritur nga 1.6 miliardë në vitin 2010 në 2.2 miliardë deri në vitin 2030 … Globalisht, popullsia myslimane parashikohet të rritet me rreth dyfishin e normës së popullsisë jo-myslimane. Gjatë dy dekadave të ardhshme, një normë mesatare vjetore rritjeje prej 1.5% për myslimanët, krahasuar me 0.7% për jo-myslimanët. Nëse trendet aktuale vazhdojnë, myslimanët do të përbëjnë 26.4% të popullsisë së parashikuar botërore prej 8.3 miliardë në vitin 2030, nga 23.4% e popullsisë botërore 2010 të vlerësuar prej 6.9 miliardë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë