Loading…

3 gjërat që i përdorni çdo ditë dhe që e dëmtojnë shumë lëkurën tuaj

  • 09/12/2019 | 17:09

3 gjërat që i përdorni çdo ditë dhe që e dëmtojnë shumë lëkurën tuaj

Pastron dhe ushqen lëkurën çdo ditë, duke mbajtur një vëmendje të madhe në dietë, por puçrrat dhe aromat që shfaqen vazhdimisht në fytyrën tuaj, vazhdojnë t’ju shqetësojnë. Fatkeqësisht, me higjienën dhe ushqimin ka shumë faktorë të tjerë që ndikojnë në lëkurë dhe e shkatërrojnë atë, transmeton Gazeta Metro.


Këto tri gjëra, shumica e të cilave i përdorni çdo ditë, nuk jeni të vetëdijshëm se sa e dëmtojnë lëkurën tuaj.

Mbulesa jastëk

Ndryshimi i rregullt i mbulesës është shumë i rëndësishëm për pastërtinë e fytyrës. Gjatë natës, qelizat e vdekura nga fytyra heqin veten dhe bien në jastëk. Për të mos fjetur në një sipërfaqe të mbushur me baktere, ju këshillojmë të ndryshoni mbulesën e jastëkut dy herë në javë.

Tastiera e kompjuterit

Ju mund të mos e besoni, por tastiera mund të përmbajë deri në 20 herë më shumë baktere sesa një guac tualeti. Këto të dhëna vetëm duhet të jenë të mjaftueshme për një shenjë paralajmëruese për të pastruar tastierën të paktën një herë në javë.

Telefoni celular

Përveç baktereve, përdorimi i gjatë i telefonit nuk është i mirë për lëkurën tuaj dhe për shkak të rrezatimit që mund të sjellë plakje të parakohshme. Gjithashtu, kur punoni në telefon në një dhomë të errët, zvogëloni dritën sa më shumë që të jetë e mundur, pasi inkurajon krijimin e rrudhave përreth syve./gazetametro.net

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë