Loading…
3 hapa për të harruar një dashuri të pamundur
  • 28/09/2018 | 18:52

3 hapa për të harruar një dashuri të pamundur

Një dashuri e pamundur mund të jetë shumë e dhimbshme nëse nuk dini si ta harroni atë. Mendoni se, sa më shumë që dëshironi, aq më shumë ulen shpresat për ta bërë për vete atë person të veçantë.


Shumë shpesh, me kokëfortësi, nuk duam ta lëmë personin që duam. Ne shpesh themi se përpjekjet do të shpërblehen dhe për këtë arsye ne vazhdojmë. Megjithatë, në këtë mënyrë ne nuk bëjmë asgjë, por veç thyejmë zemrat tona, të cilat vështirë se do të mund të shërohen. Do të sëmuremi, sepse dëshira jonë për ta pushtuar atë person të veçantë do të jetë e destinuar të dështojë.

Hapat për të harruar një dashuri të pamundur

Shikoni brenda vetes

Ndonjëherë harrojmë të shikojmë brenda vetes, duke shmangur problemet dhe rrethanat që na kanë çuar në këtë lloj obsesioni me atë dashuri që nuk është për ne. Gjetja e vetes mund t’ju ndihmojë të zbuloni nëse keni ndonjë problem të varësisë emocionale që ju pengon ta lini atë person që nuk ju do.

A jeni të kënaqur me veten?

Kur analizoni, do të jeni në gjendje t’i përgjigjeni kësaj pyetjeje shumë të rëndësishme. Shumë herë ne besojmë se jemi mirë, por, në realitet, nuk jemi. Ndoshta jemi të trishtuar, nuk duhet të ndihemi vetëm ose thjesht ne jemi njerëz që duan të jemi vazhdimisht të dashuruar.

Kini kujdes të mos kërkoni miratimin e të tjerëve dhe të mos bini në grackën e dashurisë së pamundur. Pjesa më e vështirë është kur bëhet një mënyrë për të na dëmtuar. Ka njerëz që vetë-shkatërrohen kur nuk ndjehen mirë me veten e tyre.

Nuk është e nevojshme të merrni dëmtim fizik. Çrregullimet e ushqimit dhe përfshirja në marrëdhëniet toksike janë mënyra për të lënduar.

Gozhda nuk del me gozhdë

Të gjithë keni pësuar zhgënjim në dashuri dhe keni dëgjuar mijëra herë shprehjen “gozhda del me gozhdë”. Kjo është shumë e gabuar. Tentimi për të harruar dikë me një person tjetër është vetëm një mënyrë për të dëmtuar marrëdhënien tuaj të re, veten dhe partnerin tuaj.

Është e vërtetë që në këtë mënyrë është më e lehtë për të harruar personin me të cilin keni qenë. Por a është kjo një dashuri të sinqertë? A nuk e vëreni në një farë mënyre se po manipuloni një person tjetër?

Është një balsam momental që kujdeset për nevojën tuaj për të mos qenë vetëm, për të mos u përballur me botën pa një partner në krahun tuaj.

Dashuria e pamundur ju paralizon

Një dashuri e pamundur ju pengon të filloni një marrëdhënie të vërtetë me dikë që është brenda mundësive tuaja. Ju mund të qëndroni me shpresën se me kalimin e kohës gjërat do të ndryshojnë.

Një dashuri e tillë të bën që të humbasësh mundësitë që ndoshta janë duke kaluar para jush, por ti nuk i sheh, sepse ti je i verbër. Është e rëndësishme që ta kuptoni se një dashuri e pamundur do t’ju bëjë shumë dëm, do të krijojë vetëm zhgënjime.

Nëse jeni vazhdimisht i përfshirë nga kjo lloj dëshire, ju duhet absolutisht të hapni sytë.

Duajeni më shumë njëri-tjetrin. Mos kapni të pamundurën nga frikë.

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë