Loading…
3 lloje të kimis që duhet t’i keni për ta ndjerë dashurinë e vërtetë
  • 28/10/2018 | 15:06

3 lloje të kimis që duhet t’i keni për ta ndjerë dashurinë e vërtetë

Pa marrë parasysh se si fillon një marrëdhënie, me kalimin e kohës, këto tri lloje të kimisë duhet të shfaqen, ta kthejnë atë në diçka më shumë, në diçka që zgjat.


Epo, nëse doni të zbuloni se ku zhvillohet marrëdhënia juaj dhe nëse ka vend për t’u rritur në dashurinë e vërtetë, lexoni cilat lloje të tërheqjes duhet t’i kushtoni vëmendje, transmeton gazetametro.net.

Kimi fizike

Bëhet fjalë për kimi të thjeshtë midis dy individëve që konsiderohen fizikisht tërheqës. Kjo është shumë e rëndësishme për dashurinë për t’u zhvilluar, por në vetvete nuk mjafton. Kimija fizike mund të jetë vërtet i lodhshëm – është përgjegjës për të gjitha netët e vonuara, të pasionuara, për energji dhe tërheqje magnetike mes dy njerëzve. Dhe si magnet, kimia fizike shkakton ndezje që çojnë në interes në diçka më shumë. Por, ndërsa ajo mund të rrisë interesin, nuk është në vetvete e mjaftueshme të kthehet në dashurinë e vërtetë.

Kimi intelektuale

Kjo kimi ekziston kur dy individë mund të flasin për orë të tëra. Biseda rrjedh natyrshëm dhe ato stimulohen mentalisht. Ata komunikojnë në mënyra që i japin komplimente njëri-tjetrit dhe kuptojnë lehtë. Kimi e fortë intelektuale mund të jetë e maskuar si një kimi shpirtërore, por këto janë dy gjëra krejtësisht të ndryshme. Gjithashtu, kjo kimi është e nevojshme, por nuk mjafton që ajo të rritet në dashuri. Ajo çon në ndjenjën se ju keni gjetur një shtëpi në mendjen tuaj, por pasi që shumica e komunikimit është jo-verbale, thjesht nuk është e mjaftueshme për t’i mbajtur dy njerëz të ndarë.

Kimi shpirtërore

Kimi shpirtërore ndodh kur dy personazhe janë të lidhur, me një prekje diçka transhendente. Është mbi qëndrimet dhe besimet, edhe pse ndonjëherë mund të jenë pjesë e saj. kimi shpirtërore është kur ju shikoni jetën me një lente të ngjashme ekzistenciale, kur ju jeni në shtëpi në zemër të partnerit tuaj, kur ju të vlerësojmë të njëjtat gjëra si mirësi, bujari, besnikëri, miqësisë … Në këtë mënyrë marrëdhëniet zhvillohet në diçka më shumë. Me këtë lloj të kimisë, ndiheni më të sigurt pranë të dashurit tuaj. Nuk ka thjesht hezitim, dhe ju e dini se jeni pranë personit të duhur.

Duke pasur këtë në mendje, për ta bërë këtë lidhje një dashuri të vërtetë, duhet të ketë thjesht të tre kimi. Në kombinim, ata krijojnë një marrëdhënie të fortë dhe të qëndrueshme dashurie, e cila ka potencial të zgjasë gjatë./gazetametro.net

Më të fundit
...
  • 25/04/2019 | 23:54
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë