Loading…

32 eurodeputetë kërkojnë nga Merkel të liberalizon vizat për Kosovën

  • 30/06/2020 | 20:34

32 eurodeputetë kërkojnë nga Merkel të liberalizon vizat për Kosovën

Pas shumë vitesh pritjeje dhe zhgënjime, shumë shpresa se edhe Kosova do të ketë liberalizim vizash janë kthyer tash, kur kryesimin e BE-së po e merr Gjermania, shkruan Gazeta Metro.


Tashmë janë mbushur dy vite prej kur Komisioni Evropian kishte konfirmuar se Kosova i ka përmbushur të gjitha kriteret e parashtruara ndaj saj, por liberalizim nuk ka pasur për kosovarët.

32 anëtarët e Parlamentit të Bashkimit Evropian kanë nënshkruar një letër drejtuar kancelares gjermane, Angela Mercer dhe ministrit të Brendshëm Horst Seehofer.

Ata kanë kërkuar atyre që çështjen e liberalizimit të vizave për Kosovën ta vendosin në agjendën e Këshillit të BE-së gjatë Presidencës gjermane, kjo çështje të adresohet pasi ka kaluar dy vjet që kur vendi ka përmbushur të gjitha standardet e përcaktuara nga BE.

“Për momentin, Kosova është një nga vendet e pakta evropiane të mbetura, qytetarët e së cilës nuk mund të udhëtojnë lirshëm në zonën Shengen pa vizë. Sidoqoftë, kjo nuk varet më nga kosovarët. Procesi për të arritur liberalizimin e vizave supozohet të bazohet në kritere objektive, të cilat, siç njoftohet nga Komisioni Evropian, është përmbushur në korrik 2018, saktësisht dy vjet më parë, dhe që nga atëherë vendi ka pritur vendimin përfundimtar të Këshillit t’u japë lirinë e vizave qytetarëve të saj, “thuhet në letër.

Letra hedh poshtë pretendimet se Kosova nuk do të pajiset me liberalizim të vizave për shkak të numrit të kërkesës së pabazuar për azil dhe problemeve të krimit të organizuar, duke theksuar se institucionet e BE-së kanë sqaruar në disa raste që këto dy nuk janë pengesa për dhënien e një vendi me liberalizimin e vizave .

“Standardet janë përmbushur nga Kosova. Ata kanë bërë detyrat e tyre të shtëpisë, tani është radha jonë të mos e prishim premtimin tonë. Ne po humbasim besueshmërinë tonë kur një vend i tretë të bëjë atë që ne kërkojmë prej tyre, por ato nuk marrin avantazhet që u kemi premtuar atyre. Si mund të kërkojmë ndonjë reformë tjetër nga vendet në lagjen tonë, kur ata nuk mund të jenë të sigurt se mund të fitojnë ndonjë gjë nga puna e tyre,” pyesin eurodeputetët.//gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë