Loading…

39 përqind e serbëve të Kosovës dolën në zgjedhjet serbe

  • 03/04/2017 | 16:20

39 përqind e serbëve të Kosovës dolën në zgjedhjet serbe

Një zëdhënës i misionit të OSBE- Senad Saboviç  ka thënë se në zgjedhjet presidenciale serbe të djeshme të cilat u lejua të mbaheshin edhe në Kosovë, pjesëmarrja e përgjithshme ishte 39,21 për qind dhe se të drejtën e votës për të shfrytëzuar votën kishin 41,537.


Saboviç tha për RTV Kim se pas mbylljes së qendrave të votimit, në rajonin e Prishtinës ka shënuar një pjesëmarrje prej 28.34 për qind, apo 6,217 votues.

Në rajonin e Mitrovicës është nga 44.27 për qind, ose 20,155 votues.

Në rajoni i Gjilanit përfshirë Shtërpcë numri i votuesve është 48,65 për qind (12.985) i zgjedhësve që kanë votuar.

Në rajonin e Pejës që përfshin Gorazhdeci dhe Hoçen e Madhe, votuan për 26.53 për qind ose 1.116 votues.

Në Prizren i cili përfshin edhe Dragash pjesëmarrja arriti në 13.91 për qind, që është, 1.064 votuesve.

OSBE-ja ka qenë monitoruese e zgjedhjeve për Presidentin e Serbisë në Kosovë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë