Loading…

4 arsye pse duhet vizituar Boga (Foto)

  • 18/01/2017 | 15:48

4 arsye pse duhet vizituar Boga (Foto)

Boga është trevë malore në Veri­ -Perëndim të qytetit të Pejës, në Kosovë. Është regjioni i tretë i Bjeshkëve të Nemuna, të njohura ndryshe si Alpet Shqiptare.


Në Bogë mund të gjesh përzierje të pazakontë të natyrës, historisë dhe aventurës. E karakterizuar nga ujëvarat, liqenet glaciale, shpellat, majat e larta e tunelet.

Në dimër, ata që e duan natyrën dhe borën, duhet patjetër ta vizitojnë.

Përveç skijimit që është një atraksion në vete, vizitorët mund të vizitojnë edhe disa pjesë të njohura të këtij vendi.

Çfarë duhet vizituar nëse shkoni në Bogë 

Guri i Kuq, Qafa e Qyqes, Hajla, janë pjesë të Bogës nga ku mund të soditen të gjitha mrekullitë e këtij regjioni.

Një tjetër atraksion dhe pjesë e veçantë është edhe Via Ferrata apo rruga e hekurt, që është e vetmja e këtij lloji në Ballkan.

rugova-me-bore-780x400

Maja më e lartë është  (2403 m) por rëndësi dhe interes paraqet edhe Qafa e Qyqes nga e cila mund të soditet i tërë qyteti i Pejës.1504146_571458939589716_817040178_n

Nga Guri i Kuq (1522 m) shihen si në pëllëmbë të dorës: Gjeravica, trekufiri Boriqë, Maja e Marashit, Maja e Hekurave, Shkëlzeni dhe Liqeni i Plavës.

guri_kuq_2522_m

Volujaku është po ashtu një maje e lartë (2014 m). Në kilometrin e katërt gjendet via fërrata apo “Rruga e Hekurt” e vetmja në Ballkan.

via-ferrata-in-kosovo

Në Bogë, mund të gjeni shtëpi prej druri të cilat janë mjaft të përshtatshme për qendrim. Gjithashtu edhe restaurante e ushqim tradicional shqiptar, që do t’ju bëjë ta mbani gjatë në kujtesë këtë vend./gazetametro.net

rdgrup_labi-gashi_6231_thmb4

boge

1620871_586861758049434_1059152644_n

1964933_598181826917427_58781428_n

15823597_1182384461830491_3936154746770449429_n

15965903_1193531944049076_5606506285131369334_n

15977864_1193531917382412_4099738064745128469_n

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë