Loading…
4 arsye të forta pse duhet të konsumoni më shpesh presh!
  • 02/10/2018 | 19:09

4 arsye të forta pse duhet të konsumoni më shpesh presh!

Preshi bën pjesë në familjen e qepëve dhe hudhrave dhe përmban me shumicë përbërës sulfurik, të cilët rrisin ndjeshëm aftësitë detoksifikuese të mëlçise, ndërkohë që neutralizojnë radikalet e lira. Këto të fundit janë ndër nismëtaret kryesore të aktivitetit kancerogjen në indet dhe organet e njeriut.


Preshi përmban një antioksidant, i cili quhet kaempferol dhe mbron arteriet nga dëmtimet e rrezikshme.

Përmbajtja e lartë në antioksidantë, e bën preshin një ushqim mbrojtës kundër diabetit, inflamacionit, artritit, obezitetit dhe alergjive të sistemit të frymëmarrjes.

Edhe pse njësoj i dobishëm dhe ushqyeshëm si qepa e hudhrat, preshi nuk lë aroma të forta pas konsumit dhe nuk djeg aq shumë. Për këtë është një ushqim ideal edhe për fëmijët e vegjël.

Mbani mend se preshi është një perime e pasur në hekur, vitamine B6, acid folik dhe vitaminë A!

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë