Loading…

4 fakte interesante që nuk i keni ditur për Nënë Terezën (Foto)

  • Nga

  • 25/01/2017 | 15:37

4 fakte interesante që nuk i keni ditur për Nënë Terezën (Foto)

Nënë Tereza ka lindur në gusht, 1910, në Maqedoni e sotme , me emrin Agnes Gonxhe Bojaxhiu. Ajo ishte një mbrojtëse e madhe e paqes dhe njerëzimit, ku ishte e  përkushtuar tërë jetën e saj në shërbim të të varfërve. Ajo jo vetëm që i ka ushqyer të uriturit, por i ka trajtuar të gjithë me respekt të barabartë.

Ne ndajmë me ju disa fakte më pak të njohura në lidhje me jetën e saj./gazetametro.net

1/ Teresa la familjen e saj në moshën 18 vjeçare për të mos u kthyer më

934437136

Nënë Tereza u largua nga shtëpia e saj në moshën 18 vjeçare dhe u bashkua me Motrat e Loretos në Dublin për t’u bërë murgeshë. Ajo kurrë nuk u pa me familjen e saj gjatë gjithë jetës së saj

2 /Ajo ishte vetëm 8 vjeç kur babai i saj vdiq. Besohet se ai ishte helmuar nga armiqtë e tij politikë.

977517842

3 Nënë Tereza u takua më  Princeshën Diana në New York gjatë ditëve të saj të fundit. Rastësisht, të dyja vdiqën brenda një javë hapësire mës njëra tjetrës.

322902576

4  Ajo është votuar si një nga 10 femrat më të admirueshme, 18 herë në jetën e saj.

Në një sondazh vjetor të Gallup-it, amerikanët e votuan atë si një prej 10 femrave më të admirueshme

156766785

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë