Loading…

4 libra me karaktere të paharrueshme

  • 07/08/2020 | 12:49

4 libra me karaktere të paharrueshme

Kur me të vërtetë e dua një libër, zhytem plotësisht në jetën e personazheve të tij: personalitetet e tyre, marrëdhëniet e tyre dhe si bashkëveprojnë me botën e tyre. Kjo është arsyeja pse seritë e librave mbajnë një vend kaq të veçantë në zemrën time.  Për fat të mirë, muajt e ardhshëm do të ketë një mori librash të vendosur në botën e pararendësve të tyre. Para se të publikohen, sigurohuni që të shikoni librat e parë që debutojnë në udhëtimet e personazheve.

Këto janë disa seri që nuk do të doni t’i humbisni.

“Mbretëresha e humbur” nga Signe Pike

Languoreth është  një nga  mbretëreshat më të fuqishme mesjetare në historinë britanike, që  sundon  në një kohë të përçarjes së madhe dhe gjakderdhjes. Teksa vazhdon lufta, Languoreth takon luftëtarin e pashëm Maelgwn. Edhe pse një lidhje pasionante është e dukshme midis të dyve,  Languoreth  është premtuar në martesë me  Rhydderch , djalin e Mbretit të Lartë që është simpatik ndaj ndjekësve të Krishterimit.

“Tidelands” nga Philippa Gregory

Anglia është në kthetrat e një lufte civile të përgjakshme dhe  po  përjeton histeri të rritur magjistare. Fqinjët e Alinor-it kanë pëshpëritur gjithmonë rreth bukurisë së saj, pa përmendur  ambicien dhe vendosmërinë e saj , të cilat  shënojnë atë si një grua që nuk i ndjek rregullat. Një mbrëmje, Alinor  ulet në  një  varrezë duke shpresuar të gjejë fantazmën e burrit të saj të humbur për të konfirmuar vdekjen e tij. Në vend të kësaj ajo takohet me Xhejms, një i ri në arrati. Ajo i tregon atij rrugën e fshehtë nëpër peizazhin e pabesë moçal të Tidelands, duke mos ditur që ajo po udhëheq një spiun dhe një armik në jetën e saj.

“Rregullat e magjisë” nga Alice Hoffman

Në këtë roman të këndshëm, Franny, Jet dhe Vincent  Owens  po mësojnë për mallkimin e errët të  vendosur në familjen e tyre në vitet 1600, pasi matriarku i tyre familjar u dashurua me njeriun e gabuar. Tani, askush në familjen e tyre nuk mund të dashurohet.  Qindra vjet më vonë,  në qytetin e Nju Jorkut të viteve 1960, kjo gjeneratë e familjes Owens po vjen duke u marrë me atë se kush janë, duke zhytur gishtërinjtë e tyre në botën e magjisë dhe duke tunduar fatin me dëshirën e tyre për dashuri.

“Qiramarrësi” nga Katrine Engberg

Detektivët e policisë së Kopenhagës, Jeppe Korner dhe Anette Werner janë caktuar në një rast vrasjeje brutale. Viktima  është  një grua e re e vrarë në banesën e saj me një model të ndërlikuar të linjave të gdhendura në fytyrën e saj.  Detektivët gjejnë një lidhje të dyshimtë midis viktimës dhe pronares së shtëpisë së saj, Esther de  Laurenti , e cila është një alkoolike e etur dhe e ndershme me miqtë e saj artistë. Po ashtu ndodh që  Esther  është në proces të shkrimit të një misteri. Kur të dalë kjo roman i papërfunduar, lidhja midis vrasjes dhe fabulës së saj imagjinare është alarmante.  Por roli i Esterit në këtë skenar të shtrembëruar nuk është aq i qartë sa duket së pari. A është fajtori — apo thjesht një viktimë tjetër?

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë