Loading…

 4 libra për të cilët jemi falënderues

  • 30/07/2020 | 16:17

 4 libra për të cilët jemi falënderues

Ky vit ishte një vit i shkëlqyeshëm për raftin e librave tanë kolektivë – biseduam për trillime të reja tërheqëse, të preferuarat e vjetra, kujtimet prekëse dhe koleksionet e eseve qesharake. Sidoqoftë, ishin disa libra që mbetën pranë dhe të dashur për zemrat tona.

Librat të cilët mbetën në mendjen dhe zemrat tona janë:

“Më pak” nga Andrew Sean Greer

Historia e një profesori anglez që niset për një udhëtim për të pranuar çdo ftesë që ai mund të gjejë, në mënyrë që të kalojë kohën jashtë qytetit për martesën e  ish-të dashurës së tij, do të ju mbajë ulur në karrige dhe me një buzëqeshje në fytyrë. Gjuha e këtij romani do të magjepsë çdo lexues që është i ri dhe i ri me zemër. Do të ju jep shpresë,të qeshura dhe sigurisht do ju bëjë të harroni gjithçka tjetër.

“Imagjinoni të dëshironi vetëm këtë” nga Kristen Radtke

Një roman i mrekullueshëm grafik që eksploron ndërlidhshmërinë e humbjes, pafundësisë dhe shkatërrimit, ky është një libër që të bën të ndalesh dhe të marrësh parasysh momentin aktual (atë gjë të pakapshme) dhe ta shijosh për anijen fluturuese që është dhe konsideroni: imagjinoni të dëshironi vetëm këtë.

“Unë kam të drejtë për” nga Chessy Prout

Chessy Prout ndan historinë e sulmit të saj seksual nga një shoqe klase gjatë vitit të parë të shkollës së konviktit, në një shkollë prestigjioze konvikti, për luftën e saj për drejtësi dhe vendimin, përballë reagimeve nga komuniteti, për të derdhur anonimatin e saj me shpresën për të ndihmuar të tjerët të mbijetuarë. Jemi shumë mirënjohës për zërin e saj të fortë dhe të guximshëm që mban një gotë zmadhuese për shoqërinë tonë, dhe avokimi i saj na jep shpresë për të ardhmen.

“Libri i mosmarrëveshjeve” nga Fernando Pessoa

Kornizimi i tij i jetës së përditshme, i mbushur me vrojtime të bezdisshme dhe realitete po aq të paqarta, na ka treguar që është mirë të mendosh ose të thuash apo të ndihesh pa pasur përgjigje. Edhe më e mirë është fakti që nuk është një libër që duhet të lexohet nga mbulesa në kopertinë; ju mund të gërmoni në të sa herë që të keni nevojë, duke kaluar në sektorët që ju flasin më së shumti në atë moment.

Më të fundit
...
  • 08/08/2020 | 23:53
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë