Loading…

4 metodat e regjimit, për të shmangur arratisjen e diplomatëve

  • 23/01/2019 | 18:36

4 metodat e regjimit, për të shmangur arratisjen e diplomatëve

Ata që duan t’i kthejnë shpinën regjimin e Koresë së Veriut, duhet të përgatisin rrugën e largimit në një mënyrë të saktë.

Një pajisje e bërë edhe më e ashpër nga Marshalli Kim Jong un, i bindur se është kreu që të gjithë e duan, por i vetëdijshëm për dobësitë e subjekteve të tij.

Kontrollet

Unaza e parë përfaqësohet nga kontrollet. Të ngushtë, të ngulët. Përfaqësuesit jashtë vendit mbikëqyren nga kolegët e tyre dhe, në disa raste, nga agjentë të dërguar në ambasada të ndjeshme. Ata janë hijet e hijes. Gjatë dy viteve të fundit, Pheniani do të kishte rritur vëmendjen në staf: zyrtarët u rivendosën në përfaqësitë, ndërkohë që autoritetet kanë nxitur hakmarrje kundër “llumit” (kështu që quhen transfugat). Lajmi i spastrimeve dhe shtënave – ndonjëherë ngritur pa kontrolle shumë, është sërish e vështirë – mund të shërbehet si një paralajmërim i mëtejshëm. Nëse ikën, rrezikon vetë dhe njerëzit e tu të afërm.

Dënimi

Unaza e dytë është ndëshkimi. Ka pasur episode ku shërbimet kanë eliminuar (ose janë përpjekur ta bëjnë) kundërshtarët që kanë ikur jashtë vendit. Në vitin 2011 doli se spiunët e Marshallit përdorën age helmuese dhe teknika të tjera për të mbyllur gojët e të internuarve. Seul zbuloi gjithashtu se regjimi kishte përdorur një transfugal si një agjent të dyfishtë: ai ishte dorëzuar, por kishte filluar misionin e tij të vërtetë. Misioni ishte për të vrarë një koreane të Veriut që kishte braktisur, duke shkuar në Jug. Veprimet klandestine ndodhën gjithashtu në Kinë, të cilat parashikuan vrasjen e Kim Jong nam, gjysmë vëllai i udhëheqësit, të helmuar me një kimik në Kuala Lumpur. Krimi i pabesueshëm vetëm për të kujtuar se çfarë është çmimi i zgjedhjes së anës së gabuar. Zbulimet e fundit mbi një ndërhyrje të hakerëve në Korenë e Jugut, një operacion që na ka lejuar të marrim duart në një listë të gjatë të arratisurish, jo vetëm që përfaqëson një shkelje të rëndë, por tingëllon si një mesazh i rëndë për ata që kanë shkuar “nga pjesë tjetër”.

Fyerja

Elementi i tretë është fushata e denigrimit kundër të arratisurve. Mediat zyrtare përdorin ofendimet, përhapin informacione të rreme për objektivin, e përshkruajnë si të korruptuar. Në të kaluarën ky aktivitet shërbeu si një tabelë e tymit për lëvizje më të forta, veçanërisht kundër atyre që thyen me nomenklaturën dhe mbetën në vende ku ishte e mundur që Veriu të dërgonte një grup rrëmbyesish. U takonte atyre të rrëmbenin objektivin për ta sjellë atë në atdheun e tyre, ku ishte duke pritur skuadra e qitjes.

Të metat

Sistemi, megjithëse i egër, ka mbajtur pjesërisht. Ngjarjet e diplomacisë së Londrës në vitin 2016 dhe tani ajo e Jong Sol-Gil, janë “pikat kyçe” që bëjnë lajme sepse skenari është Europa, me intriga të inteligjencës, rol të paqartë dhe pjesëmarrjen e shumë aktorëve. SHBA-të, koreano-veriorët, aparatet tona. Së bashku me këto histori ka edhe të tjerë, më pak të habitshëm, të cilët megjithatë e turbullojnë fuqinë e udhëheqësit të madh. Ne mund t’i quanim ata të shpëtuar nga liria, të kryera nga oficerë, ushtarë të thjeshtë dhe nganjëherë peshkatarë.  Para tyre hapet një rrugë dhe ata e marrin atë me shumë të panjohur, sepse ata nuk e dinë se çfarë do të vijë më pas.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë