Loading…

4 nga librat e preferuar të çmimit Man Booker

  • 26/06/2020 | 21:17

4 nga librat e preferuar të çmimit Man Booker

Çmimi Man Booker, një nga çmimet më prestigjioze letrare në botë, njeh çdo vit veprën më të mirë të trillimit. Komiteti i përzgjedhjes ndryshon nga viti në vit dhe zakonisht ai përkrahet nga shkrimtarë dhe kritikë të realizuar.


Kemi vendosur të mbledhim dhe të ndajmë të nominuarit dhe fituesit tanë të preferuar të Man Booker gjatë rrjedhës së ekzistencës shumë vjeçare të tij.

Kënaquni!

“I huaji i vogël” nga Sarah Waters Një verë e pasluftës në shtëpinë e tij në Warwickshire rurale, Dr. Faraday, djali i një shërbyese që ka ndërtuar një jetë me respekt të qetë si një mjek i vendit, është thirrur te një pacient në Sallën e Qetë Hundreds.  Shtëpia e familjes Ayres për më shumë se dy shekuj, shtëpia gjeorgjiane, dikur mbresëlënëse dhe e bukur, tani është në rënie, muratura e saj, kopshtet e saj të mbytura me barërat e këqija, ora në oborrin e saj të qëndrueshëm fiksuar përgjithmonë në njëzet në nëntë.

Pronarët e saj – nëna, djali dhe vajza – po përpiqen të mbajnë ritmin me një shoqëri në ndryshim, si dhe me konfliktet e tyre. Por a janë Ayreses të përhumbur nga diçka më e dobët se një mënyrë jetese që po vdes? Pak e di Dr. Faraday se sa nga afër, dhe sa e tmerrshme, historia e tyre do të ndërthuret ngushtë me të.

Tigri i Bardhë” nga Aravind Adiga Një kritik debutues mahnitës letrar, ndjek një shofer të errët komik Bangalore përmes varfërisë dhe korrupsionit të shoqërisë moderne të kastave të Indisë.

“Fëmijët e mesnatës” nga Salman Rushdie Ky roman është njëherësh një sagë interesante familjare dhe një evokim mahnitës i një toke të gjerë dhe njerëzve të saj – një mishërim i shkëlqyeshëm i komedisë universale njerëzore. Njëzet e pesë vjet pas botimit të saj, “Fëmijët e mesnatës” qëndron edhe si një vepër epokale e trillimit edhe si një shfaqje e shkëlqyer nga një prej zërave të mëdhenj letrarë të kohës sonë.

“Ndriçuesit” nga Eleanor Catton Një botë tunduese e mesit të nëntëmbëdhjetë të anijeve të transportit, bankingut dhe arit, “Ndriçuesit” është njëherësh një histori fantazmë e zgjuar, një grilë faqesh dhe një arritje emocionuese romantike. Ajo vërtet konfirmon se Eleanor Catton është një nga yjet më të ndritshëm në fondacionin letrar ndërkombëtar. Ajo fitoi Man Booker në 2013.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë