Loading…

4 Novela të mrekullueshme (dhe 1 Biografi) për gratë reale nga historia

  • 24/03/2020 | 13:24

4 Novela të mrekullueshme (dhe 1 Biografi) për gratë reale nga historia

Thuhet se e vërteta është më e çuditshme se trillimi, por ana tjetër e kësaj thënie është “trillimi bëhet më i mirë me të vërtetën”. Disa nga romanet tona të preferuara shfaqin histori emocionuese, dramatike, të sjellura në jetë me detaje historike autentike – dhe njerëz të famshëm.


Zhytuni në një nga këto pesë libra dhe do të dëshironi që klasa juaj e historisë së shkollës së mesme të kishte qenë aq emocionuese…

“Zonja Poe” nga Lynn Cullen 

Edgar Allen Poe, thotë “mjaftë më” për zotimet e tij martesore dhe krijon një lidhje me një poete të re. Por, ndërsa marrëdhëniet klandestine të Frances Osgood me Poe thellohen, edhe gruaja e sëmurë e Poe, Virginia, ndjek miqësinë e saj me të. Vazhdimi i këtij mashtrimi mund të jetë krijimi më i madh i saj – nëse nuk do të rrëzohet përreth saj.

“Kalimi i horizontit” nga Laurie Notaro

Para se të ishte Amelia Earhart, ishte Ruth Elder. Dhe Elsie MacKay. Dhe Mabel Boll. Këto gra aventureske garojnë të jenë të parat që ndjekin rrugën e fluturimit të Charles Lindbergh dhe një komb që ende po rimerr veten nga rrënjët e Depresionit për të gjithë.

“Motrat Turner Tumbling” nga Juliette Fay

Ndërsa motrat titullar në këtë libër nuk janë figura të vërteta historike, turneu vaudeville në të cilin ato fillojnë sigurisht është — pikërisht në shtëpitë individuale të operës që autori ka zgjedhur (shikoni shënimin e saj në pjesën e prapme të librit, duke nënvizuar të gjitha detaje të jetës së vërtetë që ajo i përfshiu).

“Katër motra, të gjithë mbretëresha” nga Sherry Jones Marguerite

Eléonore, Sanchia dhe Beatrice rriten në kodrat e Provence, nën kujdesin e nënës së tyre ambicioze. Të gjitha bëjnë aleanca të vlefshme, përfshirë mbretërit e Anglisë dhe Francës, që mbrojnë shtëpinë e tyre, por i ruajnë motrat në anët e kundërta të një ndarjeje politike. Dhe nëse ju pëlqen kjo, mos harroni romanin e ardhshëm historik të Jones,“Vallëzimi i fundit I JOSEPHINE BAKER!”

“Eliza Hamilton” nga Tilar J.

Mazzeo Motra “e pafuqishme” e Schuyler ishte gjithçka tjetër pos e tillë – siç dëshmohet nga përpjekjet e shumta filantropike që ajo kryesoi në jetën e saj të gjatë. Nëse jeni kapur nga ethet e Hamiltonit, por me të vërtetë keni dashur të dini më shumë rreth Elizës, zhytuni në këtë biografi të hulumtuar skrupuloze që lexohet si një roman.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë