Loading…

4 pamje mahnitëse nga Kanjoni i Drinit (Foto)

  • 17/04/2017 | 13:02

4 pamje mahnitëse nga Kanjoni i Drinit (Foto)

Kanjoni i Drinit të Bardhë ose Gryka e Drinit të Bardhë është një nga bukuritë e Kosovës që ja vlen të shkohet e të shihet, dhe ia vlen që kosovarët të mburren që e kanë dhe në veçanti që tashmë trajtohet si atraksion dhe rrugët për të arritur aty janë të mira. Është një vend që mund të vizitohet nga e tërë familja, përcjell gazetametro.net.


Drini i Bardhë – burimi, kanioni, rrjedha

Kanjoni i Drinit të Bardhë ose Gryka e Drinit të Bardhë është një grykë e vogël e vendosur në jugperëndim të Kosovës. Lumi Drini i Bardhë shkon nëpërmjet kanionit. Kanioni është relativisht i shkurtër, duke qenë vetëm rreth 900 m (1 mi) i gjatë me një thellësi prej 45 metra.

Në hyrje të kanionit është Ura e Fshajt, një urë e vjetër Osmane , urë që tërheq ndryshme nga të gjitha vendet e Ballkanit. Kanioni i Drinit të Bardhë lumit , për shkak vlerave të saj hidrologjike dhe gjeomorfologjike, në vitin 1986 ishte marrë nën mbrojtje ligjore si një Monument Natyror.

4

Gjatë një kohë të gjatë, gjeo-morfologjike procesin e Drinit të Bardhë të hapur një kanion mes dy gurëve, duke krijuar një vlerë shumë tërheqëse dhe interesante të kanjonit, për studiuesve dhe vizitorëve. Ndodhet pranë rrugës kryesore që lidh Gjakovën dhe Prizrenit, Kanioni i Drinit të Bardhë është vizituar nga numri i madh i turistë të huaj, si dhe vendorët.

1

Në një hark Ura e Fshajt mbi kanion përfaqëson një vlerë tjetër e rëndësishme tërheqje turistike në këtë zonë. Një garë “duke kërcyer nga ura” është mbajtur çdo vit në të cilin morën pjesë shumë konkurrentë rajonal. Të dy, ura dhe kanioni janë të mbrojtur me ligj që nga viti 1986. Zona e mbrojtur e sipërfaqes është 199 ha dhe ajo i takon komunës Rahovec (124.96 ha) dhe të Gjakovës (73.86).

3
Foto ilustrim: Ura e Fshejt

Në afërsi të urës ka dy gurë të njohur si “Shqiponja Rock” (Shkëmbi i Shqiponjës) dhe “Skënderbeu Rock” (Shkëmbi i Skenderbeut), e cila përmban një gdhendje e 15-të të shekullit shqiptar fisnikut Gjergj Kastrioti Skënderbeu. Në portret i Skënderbeut ishte pikturuar në shkëmb, në vitin 1968 nga Mexhid Yvejsi me rastin e 500-vjetorin e vdekjes së tij.

Në pjesën e sipërme fund të kanionit ju mund të gjeni një pjesë të këndshme të restorantit ku ju mund të hani peshk nga Lumi , Drini i Bardhë./gazetametro.net

vc

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë