Loading…

4 romane historike me karaktere elastike për t’u kapur kur kaloni kohë të vështira

  • 28/07/2020 | 13:31

4 romane historike me karaktere elastike për t’u kapur kur kaloni kohë të vështira

Mund të thuhet sigurt se deri më tani, viti 2020 ka qenë më e ashpër sesa prisnim. Për fat të mirë, ka gjithmonë libra për të na kujtuar se nuk do të jetë kështu gjithmonë. Nëse ju, si shumë prej nesh, ndiheni pak të shqetësuar për të ardhmen, ku më mirë të drejtoheni për siguri sesa tek trillimi historik?

Katër librat më poshtë na premtojnë se edhe në periudha sfiduese, njerëzit mund t’ju befasojnë me forcën e forcës, dhembshurinë dhe dashurinë.

“Pëshpëritjet e luftës” nga Julia Kelly

Ky roman përqendrohet në tre gra të reja që duhet të vendosin se çfarë i detyrohen vendit të tyre  përkundrejt asaj që i detyrohen  njëra-tjetrës , kur njëra prej tyre — një emigrante gjermane kërcënohet me internime në vendimin e Britanisë për të hyrë në luftë. Autorja është një amerikane që jeton vetë në Londër dhe përveç miqësive komplekse dhe tërheqëse femërore që krijon për personazhet e saj, ajo sjell edhe ambientin historik bukur në jetë në çdo faqe.

“Libri i emrave të humbur” nga Kristin Harmel

Eva  Traube  është e detyruar të largohet nga Parisi gjatë okupimit gjerman, duke zbritur në një fshat të largët malor, ku ajo fillon të ndihmojë një qelizë lokale të rezistencës, duke falsifikuar dokumente për fëmijët hebrenj të kontrabanduar jashtë vendit për të siguruar sigurinë. “Libri i emrave të humbur” është libri ku ajo regjistron identitetin e tyre të vërtetë në mënyrë që ata të mund të gjejnë një ditë, me shpresë, përsëri familjet e tyre.

“Fidanishtet e verës” nga Brooke Lea Foster

Heddy  ka marrë një punë duke punuar si dado për një familje të pasur në ishull – por kur mëson se ajo ka humbur bursën e saj,  Heddy e  di se ajo vetëm ka këtë verë për të siguruar të ardhmen e saj. Ajo është magjepsur nga jeta e mërzitur që ajo shikon nga skajet  . . .  por sa më afër që duket, aq më pak i pëlqen ajo që sheh.

“Vitin tjetër në Havana” nga Chanel Cleeton

Ky roman ndan afatet kohore të dyfishta  që janë bërë shenjë dalluese e zhanrit, duke na treguar jetën e  Elisës, një trashëgimtare e re e përfshirë në një lidhje dashurie në Havanan e viteve 1950, dhe mbesën e saj Marisol, e cila kthehet në Kubën moderne për të përmbushur dëshirën e vdekjes së gjyshes së saj.

Më të fundit
...
  • 08/08/2020 | 23:53
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë