Loading…

4 Ushqimet më të mira për të ngrënë pas vrapimit

  • 25/08/2019 | 17:15

4 Ushqimet më të mira për të ngrënë pas vrapimit

Në varësi të intensitetit të stërvitjes ose seancës stërvitore, duhet të zgjidhni sasinë e ushqimit dhe raportin në përputhje me rrethanat,transmeton Gazeta Metro


1. Frutat e freskëta-Fruta si një banane është ndoshta ushqimi më i mirë për rigjenerim pasi jo vetëm që ju ndihmon të rimbushni kaliumin duke balancuar elektrolitin, por edhe mjaft të lehtë për tu tretur. Portokallët, nga ana tjetër, i sjellin përfitime organizmit me vitaminë C, e cila ndihmon trupin të luftojë dëmtimin e muskujve dhe gjithashtu stresin oksidativ të shkaktuar nga ushtrimet intensive.

2. Qumësht me qokollatë-Lista e ushqimeve të rimëkëmbjes nuk do të jetë e plotë nëse qumështi me çokollatë përjashtohet. Arsyeja pas kësaj është efekti i saj siç ka rezultuar nga hulumtimi. Qumështi i çokollatës është një rikuperim i shkëlqyeshëm i ushqimit për shumë njerëz, si pasojë, qumështi i çokollatës rrit rikuperimin e muskujve, rrit gjendjen shpirtërore të përgjithshme dhe rikthen energjinë e trupit.

3. Kos me pak yndyrë-Kosi është i pasur me proteina dhe përdoret si një meze e lehtë pas stërvitjes. Pas një stërvitje trupi juaj do të duhet të rivendosë energjinë. Kështu, marrja e kosit të pasur me karbohidrate jo vetëm që do të rivendosë nivelet e energjisë, por edhe do të rimbushë hapësirat e glikogjenit. Tërshëra ka shije mjaft të shijshme dhe i siguron trupit fibrën e kërkuar që mban imunitetin e trupit. Ju mund të merrni kos të thjeshtë grek pa yndyrë, nëse preferoni jogurtin e shijshëm.

4. Gjalpë kikiriku-Me një shije të shkëlqyeshme, gjalpi kikiriku është shumë më i mirë se gjalpi i gjalpi i arrave të bajames sepse është i pasur me vitaminë E thelbësore në ndërthurjen e dëmtimit të muskujve dhe sasië të zakonshme oksiduese.

Është e domosdoshme që ju të hani mirë për shëndet të mirë. Trupi juaj ka nevojë për proteina, ushqime anti-inflamatore dhe ushqime të pasura me antioksidant që synojnë riparimin e dëmtimit të muskujve./gazetametro.net

Më të fundit
...
  • 21/01/2020 | 08:42
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë