Loading…

5 armët e ushtrisë amerikane që tmerrojnë armikun në fushëbetejë

  • 23/12/2021 | 21:52

5 armët e ushtrisë amerikane që tmerrojnë armikun në fushëbetejë

Mund të duket e çuditshme të klasifikoni një mitraloz tetëdhjetë vjeçar si një nga armët më të mira të ushtrisë amerikane.


Por fakti që M-2 “Ma Deuce” ende po shpërthen pas gati një shekulli dhe luftërave të panumërta është dëshmi për faktin se është një armë e jashtëzakonshme.

Dhe kur flasim për armë të fuqishme, ushtria e SHBA-së sigurisht mund të konsiderohet si një lider.

Disa mund të jenë shumë të shtrenjta, disa shumë komplekse dhe të tjerat mund të dëshirohen nga politikanët dhe kontraktorët e mbrojtjes, por jo nga trupat armike në fushëbetejë.

Më poshtë rendisim pesë armët më të frikshme ndaj armiqve në fushëbetejë të ushtrisë amerikane.

Të tilla janë helikopteri “Apache”, “Javelin” apo tanku M1 Ambrams për të mos folur për avionet “F-22” apo “F-35”.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë