Loading…

5 arsye përse të jesh egoist, nuk është gjithmonë gjë e keqe

  • 09/12/2016 | 10:41

5 arsye përse të jesh egoist, nuk është gjithmonë gjë e keqe
  1. MARREDHENIET TUAJA ME TE TJERET DO TE PERMIRESOHEN

A keni vënë re numrin e madh të problemeve në marrëdhëniet, kudo? Pa marrë parasysh se çfarë lloj marrëdhënie, kaq shumë prej tyre shkatërrohen nga dhimbja, faji, tradhëtia, dhe emocione të tjera negative. Megjithatë, sapo ju filloni të mishëroni dashurinë për veten, do të shihni një transformim të madh dhe një përmirësim në të gjitha marrëdhëniet tuaja. Ne vetëm i përjetësojnë dhimbjen dhe pikëllim në botë, sepse nuk i shërojmë plotësisht plagët tona. Pasi lini pas mentalitetin e viktimës dhe kuptoni se vetëm ju mund të merrni përgjegjësinë për ndjenjat tuaja, ju do të sillni një energji të re në marrëdhëniet tuaja. Gjithashtu, ju do të lini pas ato që nuk ju shërbejnë, dhe do të tërhiqni njerëzit që me të vërtetë ju ngrejnë shpirtërisht.

Mos harroni, jeta thjesht reflekton nivelet tona të frekuencave, gjatë gjithë kohës. Nëse dëshironi marrëdhënie më të mira, ju duhet të përmirësoni vibrimin tuaj, në mënyrë që të tërhiqni njerëz të shëndetshëm e të dashur.

  1. DO TE MESONI TA DONI ME TE VERTETE NJERIUN NE PASQYRE

Shumica e njerëzve në botë, për fat të keq, shohin nga të tjerët për dashuri dhe pranim. Ata bëjnë shumë pak për të kultivuar këto ndjenja në veten e tyre, gjë e cila shpjegon se pse kemi kaq shumë shkatërrim dhe urrejtje në botë. Shumica prej nesh kërkojnë jashtë vetes, për të gjetur atë që ne kemi nevojë, dhe kur nuk e marrim, fillojmë të xhindosemi. Ne nuk mund ta kuptojmë gjetjen e asaj që kemi nevojë në veten tonë, për shkak se shumica prej nesh ndihen aq të humbur dhe të thyer. Nëse ju ndiheni kështu, atëherë keni nevojë t’i hidhni një vështrim edhe më depërtues shpirtin tuaj, dhe sapo mësoni që të uleni në heshtje dhe me të vërtetë ta doni shoqërinë e vetes suaj, ju do të fillojnë të bini në dashuri me personin që ju sheh mbrapsht që nga pasqyra.

Pra, egoizmi nuk duhet të jetë vetëm kujdes për veten – do të thotë të vini veten në plan të parë dhe të kujdeseni për për nevojat tuaja, në mënyrë që të mund të ofroni më shumë vlerë në botë. Kur ju i jepeni dashurisë për veten, askush nuk mund t’jua marrë atë. Kur të mësoni të doni veten, do të bëheni qenie e mirë njerëzore, dhe tek kjo nuk do të gjeni asgjë negative.

  1. DO TE KENI SHENDET ME TE MIRE

Në mënyrë të pashmangshme, kur filloni të doni veten, do të doni të fusni më shumë gjëra të shëndetshme dhe të dashura në trupin tuaj. Ju do të dëshironi ushqimet që ju japin energji dhe përmirësojnë shëndetin, dhe jo ato që helmojnë trupin tuaj, mendjen, dhe shpirtin. Pasi të kultivoni dashurinë për veten, ju do të mësoni të bëheni “egoist” me atë që hani dhe si ju zgjidhni ta trajtoni trupin tuaj. Ju nuk do të jepeni para presioneve të kolegëve, për të ngrënë ose pirë gjëra që vetëm tju rëndojnë. Ju nuk do të shpenzoni kohë shtesë për të prerë fruta dhe perime, me qëllim që të përgatisni një vakt të shëndetshëm. Vrapimi 5 kilometra çdo ditë nuk do të duket si një bezdi; në të vërtetë ju do të dëshironi që të ngriheni dhe të lëvizni! Kur ju e doni veten, do të doni që shëndeti juaj të jetë në super formë dhe nuk do të pranoni asgjë më pak se kjo.

  1. DO TE SHEMBNI BARRIERAT MENDORE

Shumë prej nesh në botë ndihemi të kufizuar, ndoshta për shkak të ligjeve, ekonomisë, parave, marrëdhënieve, taksave, peshës sonë, shëndetit, apo diçkaje tjetër. Ne ndjehemi se nuk mund të kontrollojmë shumë në jetën tonë, duke përfshirë edhe veten. Prandaj, përdorim dhunë dhe shkatërrim. Kaosi në botën tonë pasqyron atë se si ne, si kolektiv, ndjehemi për veten. Por sapo ju luftoni demonët brenda jush, ju do i nxirrni përjashtë ata. Ju nuk do të ndjeheni të kufizuar në mendjen tuaj; ju do të ndiheni si zotër të saj. Duke vënë veten në plan të parë dhe duke larguar të gjitha këto modele shkatërruese të të menduarit, bota bëhet më pak e rënduar. Plus, ju do të ndiheni shumë më të lehtë dhe më produktivë, pa të gjitha ato mendime që ju rëndojnë.

  1. DO TE MERRNI VENDIME QE VERTETE JU SHERBEJNE

Sapo të keni dashuri për veten brenda jush, nuk do të doni asgjë në jetën tuaj, që ju dëmton gjendjen tuaj të hareshme. Do të doni të eleminoni gjithë ato gjëra që nuk ju shërbejnë më, dhe në vend të kësaj, do të mirëprisni njerëz dhe gjëra që ju ngrejnë shpirtërisht. Vendim-marrja do të bëhet më e lehtë, sepse do të dini ekzaktësisht se cfarë doni në jetën tuaj, dhe do të dini se si të reshtoheni energjikisht me këto zgjedhje.

Kështu që, e shihni se egoizmi dhe altruizmi shkojnë krah për krah. Përmirësimi ynë kërkon që të vëmë veten në plan të parë, por duke bërë këtë, ne mund të ofrojmë më shumë për të tjerët. Kështu që mos hezitoni të bëheni pakëz më shumë egoistë. Lëreni atë punë që jua vret shpirtin, shkoni bëni pushimet që keni ëndërruar, largojuni një marrëdhënieje që nuk ju sjell lumturi, dhe vazhdoni të ndiqni zemrën. Nuk keni asgjë për të humbur përvec vetes suaj. Në fund, do të mësoni të trajtoni veten me respekt dhe mirësi.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë