Loading…

5 fakte të çuditshme rreth Dostojevskit

  • 02/05/2017 | 17:52

5 fakte të çuditshme rreth Dostojevskit

Fyodor Dostoyevski konsiderohet nga shumë si paraprijësi apo themeluesi i ekzistencializmit të shek të XIX ‘të.


Dostojevski njihet si një ndër shkrimtarët më të mëdhenj dhe më me influencë në të gjitha kohërat. Më posht janë 5 fakte rreth tij shumë të çuditshme:

Ai ishte epileptik

Përderisa mendja e Dostoyevskyt ishte në gjendje shumë më të mirë se shumica e mendjeve të zakonshme, kjo nuk vlente edhe për trupin e tij. Sëmundja e tij fillimisht filloi të shfaqej në shkollën ushtarake dhe duke vazhduar me kriza të shpeshta, në vitin 1839, në moshën 18 vjeçare. Gjatë internimit të tij në Siberi, krizat e tij u përkeqësuan, dhe edhe pse ishte e paraparë që ai të shërbente në ushtri pas kthimit nga Siberia, ky planifikim u analuar për shkak të shëndetit të tij të dobët. Këto kriza të vazhdueshme edhe i shkaktuan vdekjen, në vitin 1881, në moshën 59 vjeçare.

Ishte dënuar me vdekje

Në vitin 1840, Dostoyevsky mori pjesë në një grup letrar, qëllimi i të cilëve ishte reforma shoqërore. Ata lexonin libra të ndaluar dhe diskutonin ndryshimin e mundshëm shoqëror,çlirimin nga censura dhe robëria – në një kohë kur këto ide ishin tmerruese për pushtetin e asaj kohe. Kur ata u kapën, mënjëherë u dërguan në një burg të sigurisë së lartë dhe pastaj u dënuan me vdekje. Pak para se të ndodhte ekzekutimi ashtu siç ishte paraparë, vjen një lajmëtar i cili e përcillte urdhërin e Carit, në të cilin thuhej se në vend se të ekzekutohej, Dostoyevsky duhej të dërgohej në Omsk, Siberi, të punonte punë të rënda për tetë vite.

Novelën e tij të parë ai e publikoi në moshën 25 vjeçare

Dostoyevksy e nisi një fillim të mbarë, sepse ai vinte nga një familje fisnike e cila ndikoi që ky të edukohej në rininë e tij. Ai nuk u trajnua për të qenë shkrimtar; ai u dërgua në një institut ingjinierik ushtarak edhe ai nuk përshtatej fare aty.

Car Aleksandri II i kishte kërkuar Dostoyevskyt t’i jete mësim fëmijëve të tij

Në vitet e mëvonshme të Dostoyevskyt, fama e tij kishte arritur larg, dhe veprat e tij vlerësoheshin gjerësisht, në Rusi dhe në Europë. Ai kishte udhëtuar shpesh në Europën Perëndimore, kryesisht në banjat e Gjermanisë për tu trajtuar për sëmundjet e tij. Kur ai u kthye në Rusi nga njëri prej udhëtimeve të tij në Europë, Car Aleksandri e ftoi Dostoyevskyn për të i’a lexuar librin e tij të ardhshëm dhe pasi ai u nda shumë i kënaqur nga kjo, Cari i kërkoi Dostoyevskyt ti mësonte fëmijët e tij.

Ai ishte shumë i dhënë pas Kishës Ortodokse

Përveç psikologjisë së njeriut, Dostoyevsky preokupohej edhe për religjionin, në veçanti me kishën ortodokse ruse, por më vonë përkushtimi i tij filloi të ndryshojë formën pasi ai ra në kontakt me disa elemte të kishës të cilët ai nuk i pëlqente, të tillë si prifti jashtë kampit të tij në Siri. Ai e ruajti një përkushtim të vazhdueshëm për Krishtin edhe pse forma aktuale e sistemit të tij të besimit kishte ndryshuar shumë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë