Loading…

5 histori të dashurive të ndaluara

  • 11/08/2020 | 16:20

5 histori të dashurive të ndaluara

Shumë nga tregimet më ikonike janë histori dashurie dhe rrjedha e dashurisë së vërtetë kurrë nuk kaloi mirë. Atëherë, kush mund t’i rezistojë këtyre romaneve të mrekullueshëm për dashurinë e ndaluar? Çiftet në këto pesë libra janë të ndara sipas rrethanave, gjendjes sociale, martesave të patretshme dhe përkufizimeve heteronormative të romancës. Disa nga librat mbarojnë me fat të mirë. Të tjerët më pak.

Por të gjithë ofrojnë një këndvështrim të ri mbi marrëdhëniet seksuale përmes romaneve që paketojnë një grusht emocional.

“Tidelands” nga Philippa Gregory

Romani i fundit historik i Philippa Gregory-t përqendrohet në një romancë me një prift katolik. Kënetat e jugut të Anglisë, 1648: Vendi është në kontrollin e luftës civile dhe  burri  abuziv i  Alinor është zhdukur për muaj të tërë, kur një takim i rastësishëm me Xhejms ndryshon jetën e saj përgjithmonë. Jo vetëm që është dashuria mes çiftit pamundur, por  Alinor , një mami dhe pasardhëse e një gruaje të menÇur, ka njohuri dhe aftësi që vënë atë nën dyshimin. Çifti është gati për katastrofë.

“Në Grand Central Station u ula dhe qava” nga Elizabeth Smart

Narratori ynë pa emër bie në dashuri me një njeri që nuk e ka takuar kurrë në këtë vepër të vogël, por të habitshme të prozës poetike. Problemi? Objekti i dëshirës së saj tashmë ka një grua. Bazuar në marrëdhëniet e vërteta midis autores kanadeze Smart dhe poetit britanik George Barker, ky roman  është një kryevepër lirike, duke eksploruar lartësitë marramendëse dhe thellësitë depresive të infatuencës, kundër prapaskenave, përfshirë peizazhin e harlisur të Kalifornisë, etj. indiferenca e një lokali të vogël New York City, dhe Evropën shkatërruar nga Lufta e Dytë Botërore.

“Fingersmith” nga Sarah Waters

Anglia viktoriane: Jetimja Sue Trinder duhet të shtiret si  shërbëtore e Maud Lilly-t në këtë komplot të shkëlqyeshëm. Puna e Sue? Për të bindur Maud të martohet me kriminelin Gentleman. Në një shtëpi të izoluar, marrëdhënia midis vajzave shpejt bëhet romantike, por të dy Sue dhe Maud kanë sekrete. Kush është macja  dhe kush  është  miu në këtë lojë plot kthesa?

“Zonja Bovary” nga Gustave Flaubert

Emma Bovary  është një grua e pakënaqur nga jeta e martuar në kryeveprën e Flaubert, e shkruar në vitin 1856. Ajo ngjitet në virtytin e saj për një kohë, por përfundimisht fillon në dy çështje marramendëse dashurie, duke e bërë atë një nga tradhëtaret më të famshme të trillimeve. Por nuk është dashuria dhe seksi, gjërat e vetme që lakmon Ema. Ajo dëshiron gjithashtu për gjërat e tjera të ndaluara për të si një grua e kohës dhe pozitës së saj – luks dhe liri.

“Lulja e borës dhe tifozi sekret” nga Lisa See

Kina e shekullit XIX: Lily dhe Snoë Flower janë dy vajza që përputhen si  një  “palë laotong”. Ato shkëmbejnë letra të shkruara në shkrimet e grave, të cilat burrat nuk mund t’i lexojnë. Ata takohen kur lejojnë konventat e rrepta të protokollit shoqëror. Dhe ato i nënshtrohen paralajmërimeve të jetës së fëmijërisë dhe adoleshencës, duke vuajtur dhimbjet e këmbëve – detyruese dhe padrejtësitë e martesës, kur gratë nuk kanë të drejtë të zgjedhin. Marrëdhënia e tyre është e fortë dhe e vështirë për të definuar- është nga herë motërore, romantike, seksuale dhe herë armiqësore. Por nuk ka dyshim se lidhja e tyre është lidhja më kuptimplote në jetët e të dyjave. Romani është një portret bindës i dashurisë në një kohë kur romanca mes grave ishte e paimagjinueshme

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë