Loading…

5 karakteristika të mëdha të njerëzve që vuajnë nga ankthi

  • 12/05/2021 | 15:06

5 karakteristika të mëdha të njerëzve që vuajnë nga ankthi

Ne sjellim më shumë për tiparet dhe fuqitë e zotëruara nga njerëzit që vuajnë nga ankthi pa mbase edhe të vetëdijshëm për to. Kushtoj vëmendje!


Njohja e gënjeshtrave

Njerëzit me çrregullime ankthi janë më të vetëdijshëm për mjedisin e tyre se kushdo tjetër. Ata janë plotësisht të vetëdijshëm për gjithçka që po ndodh rreth tyre dhe për ato që thuhen dhe bëhen. Për atë arsye, ata i njohin lehtësisht gënjeshtrat nëse diçka nuk u jep kuptim. Kur flisni me ta, ata përqendrohen dhe dëgjojnë çdo fjalë. Kështu që nuk është e mençur t’i gënjesh dhe të presësh që ata të të besojnë.

IQ e lartë

Kim Ung Yong konsiderohet si një nga njerëzit më inteligjentë në botë. Ai mund të fliste katër gjuhë deri në moshën dy vjeç, ai mësoi matematikën në moshën tre vjeç, ai ishte një student vizitor në universitet në moshën katër vjeç, dhe ai u ftua në NASA në moshën shtatë vjeç. Emri i tij është shkruar në Librin e Botëve Guinness nën rekordin për IQ më të lartë në botë, 210. Përveç kësaj, ai gjithashtu vuan nga çrregullimi i ankthit, dhe syve dhe veshëve të tij nuk mund t’i ikën pothuajse asgjë. Ai thjesht i kushton vëmendje çdo detaji për shkak të saj dhe kjo është pikërisht ajo që e bën atë një gjeni të tillë.

Shqisa e gjashtë

Njerëzit e shqetësuar shpesh janë ata që janë të talentuar natyrshëm dhe zakonisht thuhet se kanë një sens të gjashtë aktiv – të jenë në gjendje të parashikojnë të ardhmen. Sipas studimeve të ndryshme, njerëzit me ankth mund të zbulojnë ngjarje negative në vetëm 200 milisekonda! Pra, ata mund ta ndiejnë rrezikun shumë shpejt, kështu që kanë kohë të mjaftueshme për të shpëtuar jetën e tyre ose të dikujt tjetër.

Përmirësimi i kujtesës dhe krijimtarisë

Njerëzit me ankth mund të mendojnë për një kohë të gjatë, kështu që është e lehtë për ta të kujtojnë gjërat. Ata janë gjithashtu shumë krijues sepse janë mjaft imagjinarë. Ndryshe nga të tjerët, ata priren ta shikojnë situatën nga këndvështrime të ndryshme. I ndihmon ata të mendojnë ndryshe dhe kujtesa i ndihmon të lidhin gjërat e kaluara me situatat aktuale. Me kalimin e kohës, imagjinata e tyre zgjerohet, dhe gjithashtu edhe kujtesa e tyre.

Gjykim dhe ndjeshmëri më e mirë

Askush nuk mund të gjykojë njerëzit e tjerë më mirë se ata që vuajnë nga ankthi. Ndërsa ata vetë kalojnë emocione të ndryshme, bëhet më e lehtë për ta të ndjehen të njëjtën gjë me njerëzit e tjerë. Ata i kuptojnë ndjenjat e të tjerëve shumë mirë dhe tregojnë ndjeshmëri ndaj tyre. Ata gjithashtu mund të kuptojnë lloje të ndryshme të emocioneve më mirë se kushdo tjetër, ndoshta sepse ato janë në të njëjtin ‘problem’ sikurse ata, raporton Bright Side.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë