Loading…

5 këshilla për jetën

  • 16/01/2017 | 22:33

5 këshilla për jetën

Këshillat janë të nevojshme për të gjithë, pa dallim moshe. Ato na shërbejnë për të zgjidhur një situatë në të cilën kemi mbetur në udhëkryq.


Gazetametro.net ka përzgjedhur disa këshilla për jetën tuaj të përditshme ndaj ngjarjeve që mund t’u ndodhin duke i pritur ose papritmas.

Të qeshurat

Business situations-We made it yes

Ul stresin dhe djeg kaloritë pasi kur qeshim ne aktivizojmë deri 400 muskuj. Sipas kërkuesve të qeshësh 100 herë është e baras-vlefshme me 15 minuta në biçikletë.

Të dashurohesh

romantic-love-on-beach-love-relationships-wallpaper-couple-3840x2400-1366x768

Kur dashurohemi nivelet e faktorit të rritjes së nervave, ngrihen. Kjo rinovon qelizat e trurit, duke ndihmuar në këtë mënyrë në riparimin dhe përmirësimin e sistemit nervor dhe të memories.

Ndjenja e mirënjohjes

Successful Business Meeting --- Image by © Corbis

Të ndihesh mirënjohës për dikë, përforcon sistemin imunitar, ul presionin dhe përshpejton sëmundjen. Doktorët, pas një studimi kanë zbuluar se mirënjohja dhe kënaqësia, në dashuri, prodhojnë hormonin që disaktivizon stresin.

Të fshehësh inatin tënd

job-searching-skills-featured
Sipas një studimi në Miçigan, tek gratë e akuzuara padrejtësisht, të cilat e kanë fshehur inatin e tyre, rreziku për të vdekur nga infarkti, ose kanceri dyfishohet. Ndërsa shfryrjet e inatit mund të ngrenë adrenalinën, presionin dhe rrahjet e zemrës.

Të jetosh nën presion

Four businesspersons sitting on bench looking up at clock. Horizontally framed shot.

Të jetosh në një gjendje të pandryshueshme tensioni shkakton efekte të njohura mirë. Një profesor i shkencave biologjike në Universitetin e Standfordit e shtron kështu çështjen: “Kur duhet të zgjedhim mes impenjimit deri në fund, apo heqjes dorë nga gjithçka, trupi ynë lë mënjanë pothuajse çdo projekt frytdhënës. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë