Loading…

5 libra të pëlqyeshëm me protagonistë të papëlqyeshëm

  • 11/08/2020 | 23:10

5 libra të pëlqyeshëm me protagonistë të papëlqyeshëm

Duhet një aftësi e konsiderueshme për të krijuar një histori të përqendruar në një protagonist që është krejtësisht i papëlqyeshëm, pa tjetërsuar lexuesin ose pa dëmtuar narrativën. Pavarësisht se shfaqin protagonistë me moral të diskutueshëm, këto libra bëjnë një lexim të shkëlqyeshëm dhe argëtues.

Mos i humbisni këta tituj:

“Turp” nga JM Coetzee

E vendosur në Afrikën e Jugut pas-aparteidit, romani i JM Coetzee tregon historinë e David Lurie, një profesor 52-vjeçar, i divorcuar dy herë, i komunikimit dhe poezisë romantike në Universitetin Teknik Cape. Lurie beson se ai ka krijuar një jetë të rehatshme, nëse disi pa pasion për veten e tij. Ai jeton brenda mjeteve të tij financiare dhe emocionale. Megjithëse pozicioni i tij në universitet është zvogëluar, ai i mëson klasat e tij me dinjitet; dhe ndërsa mosha ka zvogëluar tërheqjen e tij, vizitat javore në një prostitutë plotësojnë nevojat e tij seksuale. Ai e konsideron veten të lumtur. Por kur Lurie josh një nga studentët e tij, ai vë në lëvizje një zinxhir ngjarjesh që do të shkatërrojnë vetëkënaqësinë e tij dhe do ta lënë atë të turpëruar plotësisht.

“Grimcat elementare” nga Michel Houellebecq

Një fenomen letrar ndërkombëtar, “Grimcat elementare” është një roman origjinal i frikshëm – një pjesë si Marguerite Duras dhe një pjesë si Bret Easton Ellis – që hidhet përpara në telashet e ekzistencës bashkëkohore. Bruno dhe Michel janë gjysmë vëllezër të braktisur nga nëna e tyre, një e përkushtuar ndaj botës së dashurisë së lirë e të droguar, të viteve gjashtëdhjetë. Bruno, më i moshuari, është bërë vetë një hedonist tërësisht i njohur, ndërsa Michel është një biolog molekular emocionalisht i vdekur, i zhytur plotësisht në vetminë e punës së tij. Secilit i është ofruar përfundimisht një shans përfundimtar për një dashuri të vërtetë, dhe ajo që shpaloset është një përrallë shkëlqyese kaustike dhe e paparashikueshme.

“Medea” nga Euripides

Medea është një tragjedi e lashtë greke e shkruar nga Euripides, bazuar në mitin e Jason dhe Medea, prodhuar për herë të parë në vitin 431 para Krishtit. Komploti përqëndrohet tek protagonisti barbar ndërsa ajo gjen se pozicioni i saj në botën greke u kërcënua, dhe hakmarrja që ajo merr ndaj burrit të saj Jason, i cili e ka tradhtuar për një grua tjetër. Euripides prodhoi Medea së bashku me shfaqjet e humbura “Philoctetes”, “Dictys” dhe dramën satirike “Theristai”, duke fituar vendin e fundit në festivalin City Dionysia për atë vit.

“Psikopati afrikan” nga Alain Mabanckou

Titulli i tij kujton librin famëkeq të Bret Easton Ellis, por ndërsa narratori i Ellis ishte një pllakë boshe, protagonisti i këtij romani është një masë drithëruese e gënjeshtrave, neurozave dhe mashtrimeve të brendshme të pamëshirshme. Gregoire Nakobomayo, një kriminel i imët, ka vendosur të vrasë të dashurën e tij Germain. Ai e ka planifikuar krimin për ca kohë, por akoma, akti i vrasjes kërkon një përgatitje psikologjike dhe logjistike. Për fat të mirë, ai ka një mentor për të thirrur në telefon, vrasësin serial shumë më të arritur Angoualima. Fakti që Angoualima ka vdekur nuk e ndalon Gregoire të zhvillojë biseda të gjata me të. Pak nga pak, Gregoire gërsheton jetën e Angoualima-s dhe shfrytëzimet kriminale me të tijën. Duke vazhduar me planin pavarësisht një mori përpjekjesh të vështira, gjuajtja përfundimtare e Gregoire për të sulmuar Germain çon në një zbulim të papritur.I lavdëruar në Francë për stilin e tij të freskët dhe të mençur, përdorimi shpikës  i befasive të gjuhës, lehtëson lexuesin duke injektuar humor në këtë temë shqetësuese.

”Gruaja lart” nga Claire Messud

“Gruaja lart” është një portret mjeshtëror i Nora Eldridge, një mësuese tridhjetë e shtatë vjeçare e shkollës fillore, në prag të zhdukjes. Duke braktisur dëshirën e saj për të qenë artiste, ajo është bërë “gruaja lart”, një shoqe e besueshme dhe një fqinj i rregullt gjithmonë në prag të arritjeve të të tjerëve. Shkruar me intimitet dhe emocion shpues, “Gruaja lart” është një histori e dërguar urgjentisht nga obsesioni dhe përmbushja artistike që eksploron emocionin – dhe koston shkatërruese – të të qenit një grua në Amerikë sot.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë