Loading…

5 libra të thellë rreth vetëvrasjes

  • 22/07/2020 | 22:10

5 libra të thellë rreth vetëvrasjes

Vetëvrasja mund të jetë një nga përvojat më të vështira për tu kuptuar. Të kuptuarit pse ose si një i dashur mund të zgjidhte t’i jepte fund jetës së tyre mund të jetë një proces i gjatë dhe i vështirë. Këtu janë pesë libra të sinqertë, depërtues që mund të ndihmojnë, nga autorë që janë prekur nga depresioni dhe vetëvrasjet.

“Koha e tragjedisë” nga Adam Cayton-Holland

Adam Cayton-Holland është një komedar qesharak. “Variety” e quajti atë një nga “10 komikët për tu parë”. Atëherë, pse duhej të merrej ai me një çështje kaq serioze? Në këtë kujtimi të tij të zemëruar, por shpesh edhe qesharak, Cayton-Holland ngërthen depresionin e motrës së tij më të vogël dhe vendimin eventual për të marrë jetën e saj. Ai fillon të lundrojë jetën pa të ashtu si karriera e tij po shkëputet. Dhe në fund, ai zgjedh shpresën për ta shtyrë atë përpara. Ky është një libër brilant për këdo që përpiqet të lëvizë pas një tragjedie.

“Vajza që qëndron pas derës” nga John Brooks

Kur vajza adoleshente e John Brooks hidhet nga Ura e Golden Gate, atij i mbeten shumë pyetje. Në një udhëtim pragmatik dhe të vendosur, Brooks u flet të gjithëve përreth tij – miq, mësues, këshilltarë, terapistë, specialistë – të përpiqen të gjejnë shkakun themelor të vetëvrasjes së së bijës. Ai hulumton ditët e para në një jetimore polake dhe katërmbëdhjetë muajt e parë të jetës së saj që kaloi atje. Në fund të fundit, ai beson se ajo kishte probleme të lidhjes që nga lindja që çuan në depresion të thellë më vonë në jetën e saj. Kjo është një histori për të gjetur arsye në vështirësi të paimagjinueshme për të ndihmuar prindin e mbijetuar të vazhdojë më tej.

“Babai im para meje” nga Chris Forhan

Një natë kur 14-vjeçari Chris Forhan shkoi të flejë, babai i tij shkoi në garazhën e tyre dhe vrau veten. Në moshën 44 vjeç, Chris fillon të zbulojë sekretet dhe emocionet që rrethojnë zgjedhjen e babait të tij. Ajo që ai zbulon është një sekret i thellë familjar dhe se njeriu që erdhi në shtëpi me kostume të freskëta dhe me flokë të përkryera, kishte harbuar diçka brenda tij që çoi në prishjen e tij. Por kjo nuk është vetëm një histori e një familje. Është gjithashtu një histori e Amerikës në një kohë të caktuar. Forhan fsheh me shkathtësi periferitë e papërsosura të Amerikës në vitet 1970 dhe presionet që mund të bien mbi qytetarët e saj për të çuar jetë në dukje pa probleme.

“Demoni i mesditës” nga Andrew Solomon

Në këtë vepër  Andrew Solomon shqyrton me mjeshtëri se si duket depresioni nga të gjitha këndvështrimet. Duke u bazuar në luftën e tij personale me depresionin, si dhe intervista dhe sasi të jashtëzakonshme studimesh, Solomoni hap botën e trajtimeve, shkencës dhe biologjisë pas depresionit. Me një zgjuarsi dhe butësi të rrallë, ai zbulon sekretet familjare dhe vizaton një hartë se si mund të duket jeta me depresion. Ky është një libër i mrekullueshëm për të kujtuar këdo që është duke luftuar me sëmundjen se ata nuk janë vetëm. Dhe mund të jetë gjëja që siguron shpresë që dikush mund të kalojë përmes depresionit përfundimisht.

“Historia e një vetëvrasjeje” nga Jill Bialosky

Në vitin 1990, motra 21-vjeçare e Jill Bialosky-t, kreu vetëvrasje pasi u grind me të dashurin e saj. Njëzet vjet më vonë, Jill ende ndjehet sikur ajo ka pyetje që janë pa përgjigje. Në një punë mahnitëse, Bialosky rikrijon jetën e brendshme të motrës së saj në mënyrë që ta kuptojë atë. Duke e bërë këtë, ajo gjithashtu fillon të gërshetojë një sixhade më të madhe se si duket vetëvrasja në familjet e tjera dhe çka nënkuptuar  ajo kulturalisht. Ajo hulumton figurat publike nga Herman Melville dhe Emily Dickinson te Sylvia Plath dhe Wallace Stevens dhe zgjerohet në betejat e tyre me vetëvrasje. Ky është lloji i librit që fillon me një farë të thjeshtë dhe lulëzon në një vështrim të gjerë dhe gjithëpërfshirës se çfarë do të thotë vetëvrasje në një shkallë të gjerë. Është udhëzuesi përfundimtar i mbijetesës.

Më të fundit
...
  • 08/08/2020 | 23:53
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë