Loading…

5 libra të vlerësuar nga autori fitues i çmimeve Harlan Coben

  • 30/07/2020 | 13:18

5 libra të vlerësuar nga autori fitues i çmimeve Harlan Coben

Pavarësisht nëse e njihni Harlan Coben-in nga tridhjetë librat që ai ka shkruar ose puna e tij në Netflix, ju e dini që do të kënaqeni kur ai është i bashkangjitur në një projekt. Harlan Coben është një autor fitues i çmimeve, librat e të cilit frymëzojnë lexuesit në të gjithë globin. Pra, çfarë lexon në kohën e tij të lirë? Ne jemi të kënaqur që ju kërkuat.

Gjeni pesë libra që ai i ka dashur më poshtë dhe arsyet që i ka dashur ata! Cilin do të lexoni së pari?

“Nikturnët” nga John Connolly

Harlan  Coben: John Connolly është “një nga shkrimtarët më të mirë triller që kemi”.

Koleksioni i novelave dhe tregimeve të mbinatyrshme të Connolly, bën jehonë për punën e disa prej mjeshtërve të zhanrit, duke mos humbur kurrë zërin e tij dallues. Në «Vajzën e Re», një baba vjen për të dyshuar se një gropë varrosjeje në tokën e tij fsheh diçka shumë të lashtë dhe shumë të gjallë. “Magjistarët e varrezës” është rreth dy detektivëve në Londër që e gjejnë veten duke luftuar një të keqe veçanërisht femërore në një qytet të mbledhur nga burrat e tij. Dhe, më në fund, detektivi privat Charlie Parker kthehet në romanin e gjatë “Syri Reflektues”, në të cilin fotografia e një vajze të panjohur kthehet në kutinë postare të një shtëpie të braktisur dikur të pushtuar nga një vrasës famëkeq. Ky zbulim e detyron Parkerin të kundërshtojë mundësinë që shtëpia nuk është aq e zbrazët sa duket dhe se diçka ka pritur në errësirë ​​për mundësinë e saj për të vrarë përsëri.

“Ana e duhur” nga Spencer Quinn

Harlan  Coben: “Një roman i madh pezullimi dhe shumë më tepër. Ju nuk do të harroni LeAnne Hogan-in heroike dhe e njëjta gjë vlen edhe për qenin e saj! Për të mos u munguar “.

LeAnne Hogan shkoi në Afganistan si një yll në rritje në ushtri dhe u kthye një person shumë i zvogëluar, mendërisht dhe fizikisht. Tani duke humbur një sy dhe me gjysmën e fytyrës së saj të zhgënjyer, ajo mezi mund të kujtojë operacionin katastrofik shkatërrues që e vrau gati. Ajo është e hutuar, e zemëruar dhe dyshon se faji është i saj, edhe pse askush nuk do të dalë dhe ta thotë. E copëtuar nga një goditje e fundit – vdekja e papritur e shokut të saj të spitalit, Marci — LeAnne e gjen veten në një makinë fatale nëpër Amerikë, duke reflektuar mbi të kaluarën e saj dhe duke parë asnjë të ardhme. Duke mbërritur në qytetin e vogël të lagur nga shiu në shtetin Uashington që Marci e quajti shtëpi, ajo bën një zbulim shqetësues: vajza tetë vjeçare e Marci është zhdukur. Kur një qen endacak – një krijesë e fuqishme, e errët, e palexueshme dheqë  nuk është  ideja e askujt për një kafshë shtëpiake – duket se miraton LeAnne, duke formuar një lidhje befasuese dhe diçka zhvendoset brenda saj. Ndërsa ajo bëhet e fiksuar me gjetjen e vajzës së Marci, LeAnne dhe shoqëruesi i saj misterioz i qenit janë tërhequr në rrezik aq të errët dhe kërcënues, si misioni i saj i fundit në Afganistan. Këtë herë ajo ka një udhëtar të çuditshëm por besnik që mbron anën e saj të verbër.

“Liqeni i urisë” nga Bryan Gruley

Harlan  Coben: “Një debutim i shkëlqyeshëm nga një talent madhor”.

Në të vdekurin e një dimri në Michigan, copa të një makine dëbore lahen në breg afër qytetit të vogël të thërrmueshëm të Lake Lake. Por të gjithë e dinë se aksidenti i trajnerit Blackburn ka ndodhur pesë milje larg në një liqen tjetër. Ndërsa thashethemet lëvizin për tunele misterioze nëntokësore, provat nga makina e dëborës sugjerojnë një gjë: vrasje. Gus Carpenter, redaktori i gazetës lokale, kohët e fundit është rikthyer në Urdhërim pas një përpjekje të dështuar për ta bërë veten të madh në  Detroit Times. Në rininë e tij, Gus ishte portieri që lejoi të largohej një kampionat shtetëror, duke shtypur ëndrrat e trajnerit Blackburn dhe duke fituar armiqësinë e qytetit. Tani ai është duke hetuar vrasjen e ish-trajnerit të tij. Por edhe më shqetësuese për Gusin janë vrimat në të kaluarën e qytetit dhe dyshimi i bezdisshëm se ato vrima mund të fshehin disa sekrete të errëta dhe shqetësuese – sekrete që disa nga njerëzit më të afërt me të mund të kenë vrarë për t’i mbajtur.

“Ultimatum” nga Simon Kernick

Harlan  Coben: “Simon  Kernick  shkruan me këmbën e tij të shtrënguar fort në pedale.”

Një shpërthim ndodhi në një kafeneje në Londrën qendrore. Pak minuta më vonë, një telefonatë nga një grup i panjohur i terrorizmit paralajmëron se një sulm shumë më i madh do të fillohet në për dymbëdhjetë orë. William Garrett, me nofkën “Fox”, është në pritje të gjyqit për vrasje masive. Fox pretendon se ai mund t’i emërojë sulmuesit, por vetëm me një çmim. Është një garë e tmerrshme kundër kohës për Inspektorin e Detektivëve Mike Bolt dhe Zëvendëskomisioneren Tina Boyd pasi ata ndjekin objektivat e tyre në të gjithë Londrën në një përpjekje të dëshpëruar për të parandaluar një mizori të madhe para se të jetë vonë. . .

“Pa lënë gjurmë”, nga Liza Marklund

Harlan  Coben: ” Pezullimi për vendin tuaj”.

Ingemar Lerberg i ka të gjitha: biznesmen i suksesshëm, politikan, burri, babai – derisa të gjendet i rrahur brutalisht dhe lihet për të vdekur në rezidencën e tij në një lagje të modës në Stokholm. Gruaja e tij, Nora, është e humbur, me pak prova të mbetura. Pa alternativë, fëmijët e tyre janë kujdesur. Në një natë, një familje është copëtuar. Ndërsa Annika del në detajet e tmerrshme të fatit të kësaj familje, ajo gjithashtu duhet të merret me ndryshimin në jetën e saj personale. Aq sa është duke u përpjekur të bashkojë një familje të re me të dashurin e saj dhe fëmijët e tyre respektivë, marrëdhëniet e kaluara ende kërcënojnë të hedhin poshtë aktin e saj delikat të balancimit. Familja ka rëndësi mbi të gjitha, por gjërat nuk janë asnjëherë siç duken. Pas skenave, errësira qëndron.

Më të fundit
...
  • 08/08/2020 | 23:53
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë