Loading…

5 librat e preferuar të autores Jenna Blum

  • 29/07/2020 | 18:40

5 librat e preferuar të autores Jenna Blum

Jenna Blum: Kur lexuesit më pyesin cilat janë librat e mi të preferuar, unë ngrij. Ka kaq shumë libra të mrekullueshëm atje! Dhe përgjigjja ime është e ndikuar nga shumë gjëra – atë që unë jam duke lexuar, me çfarë gjendje shpirtërore jam, cilat janë nevojat e mia për lexim (kërkime ose kënaqësi). Por ka një emërues të përbashkët për librat që unë i dua më shumë: personazhet që duken si njerëz të vërtetë dhe ata qëndrojnë me mua gjatë gjithë viteve, si miq të vjetër. Ndihem më pak e vetmuar për shkak të një zakonshmërie të përvojës – qoftë përshkrimi i mënyrës se si duket drita apo një situatë emocionale, mendoj: Oh, kjo është aq e vërtetë; Unë thjesht nuk e kam menduar atë më parë. Dhe unë mësoj nga librat e mi të preferuar.

Këtu janë disa prej tyre:

“Ende jeta me thërrime buke” nga Anna Quindlen

Ky roman është në lidhje me një fotografe femër të moshës së mesme, e cila zbulon se ajo nuk mund të përballoj më hipotekën e saj, shkollimin e djalit, ose faturën e jetesës së babait, përveç nëse ajo lëshon me qira apartamentin e saj të vlefshëm në New York dhe lëviz diku shumë më lirë – një qytet i vogël në pyje. Ky është një studim qesharak i ndryshimit midis stilit të jetesës urbane dhe rurale (shikoni pjesën se si njerëzit i trajtojnë qentë e tyre). Dhe është një portret i rezistencës: nga mërgimi financiar, heroina e modës në një projekt të ri krijues, duke ofruar shpresë se mund të fillojmë përsëri në (pothuajse) në çdo moshë.

“I egër” nga Cheryl Strayed

Ky është një nga ato klasikët që pasqyron mësime të ndryshme sa herë që e lexoni përsëri. Herën e parë që lexova kujtimet e Cheryl Strayed në lidhje me ecjen në Solo të Pacific Crest Trail si njëzet e diçka vjeçare që u tërhoq nga vdekja e nënës së saj të re nga kanceri, u mrekullova sa r guximshme ishte ajo. Unë as nuk mund të udhëtoj pa tharëse flokësh. E lexova përsëri kohët e fundit, kur nëna ime po vdiste nga kanceri dhe u bë udhëzuesi im për mbijetesë. Disa hidhërime janë aq të mëdha sa duhet të bësh diçka ekstreme për të shpëtuar jetën tënde, për të ndaluar flakën tënde. Dhe ndonjëherë ju duhet ta bartni thjesht çdo ditë, si një  përbindësh shpinës.

“Stacioni njëmbëdhjetë” nga Emily St. John Mandel

Unë kam dashur romane post-apokaliptike qysh kur lexova STANDEN të Stephen King si adoleshente. Në “Stacioni njëmbëdhjetë”, shumica e botës është shkatërruar nga gripi dhe të mbijetuarit duhet të krijojnë shoqëri të reja. Ky roman përmban – ndër personazhet e tjerë që mblidhen përfundimisht në një enigmë mjeshtërore – një trupë udhëtuese të Shekspirit e cila performon pavarësisht rrezikut mortor sepse, siç shpallet mantra e tyre e huazuar nga Star-Trek, “Mbijetesa është e pamjaftueshme”.

“Qëndrimi” nga Stephen King

Romani përfundimtar post- apokaliptik: 99.9 përqind e njerëzimit vdes nga murtaja (lëshuar në një moment të mirë! Nga Ushtria amerikane) dhe pak njerëz të lënë të tërhequr së bashku nga të gjitha rajonet e vendit — New York City, Maine, Nebraska, Texas, etj., — për të riorganizuar dhe luftuar një betejë të mirë kundër së keqes. Qëndrimi është me të vërtetë një histori epike për Amerikën, duke treguar shtrirjen e mahnitshme të imagjinatës, humorit dhe psikologjisë njerëzore të Stephen King në rrethana të rënda.

“Ky është tregimi i një martese të lumtur” nga Ann Patchett

Unë e kapa këtë koleksion në Librat e Barbara në O’Hare sepse i dua romanet e Ann Patchett dhe këto ese kanë qëndruar me mua si miq. Ato janë të gjithë bukuroshe – në lidhje me vendosmërinë, miqësinë, moralin dhe, po, rrugën e pazakontë të Patchett për martesë. Dy të parat e mia janë përshkrimet e saj për të shkruar romanin e saj të parë dhe dashurinë e saj për qenin e saj, Rozën (i cili nuk ishte, ajo do t’ju tregojë, një zëvendësues për fëmijën që nuk e kishte kurrë).

Më të fundit
...
  • 08/08/2020 | 23:53
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë