Loading…

5 librat më të njohur që na mahnitën këtë korrik

  • 03/08/2020 | 11:42

5 librat më të njohur që na mahnitën këtë korrik

Pjesa më e mirë për verën është padyshim orët shtesë të ditës në dispozicion për t’u ulur jashtë dhe për të shijuar një lexim të shkëlqyeshëm. Këtë muaj ne kemi lexuar dhe rekomanduar gjithçka, nga trillues që përdredhin mendjen, deri te vepra të bukura letrare që ju transportojnë në një tokë tjetër.

Më poshtë janë librat më të njohur që lexuesit tanë shijuan këtë korrik.

“Kjo tokë e butë” nga William Kent Krueger

Pasi jetimi Odie O’Banion e gjen veten në telashe me  mbikëqyrjen e Shkollës së Lincolnit, ai merr vendimin për të ikur nga shkolla mizore që amerikanët vendas janë dërguar me forcë. I vendosur në Minesota në vitin 1932, ky roman ndjek Odie dhe tre jetimë të tjerë ndërsa ikin nga e kaluara e tyre dhe nisen me një aventurë poshtë lumit Mississippi. Në udhëtimin e tyre, ata takojnë karaktere të ndryshme nëpër peizazhin unik amerikan të shënuar nga Depresioni i Madh.

“Fabrika e kukullave” nga Elizabeth Macneal

Në vitin 1850 në Londër ,  Ekspozita e Madhe po ngrihet për një turmë spektatorësh kur takohen artisti me aspirata Iris dhe koleksionisti kurreshtar Silas. Kur Irisit i kërkohet të modelojë një artist, ajo pajtohet me kushtin që ai gjithashtu do ta mësojë atë të pikturojë. Silasi, nga ana tjetër,  ka menduar vetëm për një gjë që nga takimi i rastësishëm dhe obsesioni i tij po errësohet dita ditës.

“Nevoja” nga Helen Phillips

Pjesërisht një triller psikologjik dhe pjesërisht dramë familjare, ky roman që lakon zhanër, i listuar për një kohë të gjatë për Çmimin Kombëtar të Librit, është thellësisht i pakëndshëm dhe tepër imponues. Një natë, Molly,  një  shkencëtare dhe nënë e dy fëmijëve, mendon se dëgjon zhurmë në dhomën e ndenjes. Ajo vjen ballë përballë me një njeri të maskuar dhe të bezdisshëm që di shumë më shumë për punët e familjes së saj. Ndërsa përpiqet të mbrojë fëmijët e saj, ajo dërgohet në një aventurë surrealiste dhe në një spirale të errët, ekzistenciale për amësinë.

“Një fraksion i të gjithë” nga Steve Toltz

Për pjesën më të madhe të jetës së tij, Jasper Dean  nuk mund të vendoste nëse duhej t’i vinte keq, ta urrente, ta donte apo të vriste babanë e tij paranojak të vërtet, Martin, një njeri që mbivlerësonte gjithçka. Por tani që Martin ka vdekur, Jasper mund të reflektojë plotësisht për njeriun që e rriti. Ndërsa kujton ngjarjet që çuan në prishjen e babait të tij, Jasper rrëfen një djalëri të skemave të egra dhe zbulimeve tronditëse . Rezultati është një udhëtim i egër – përshëndetje nga errësimi në famëkeq dhe tregimi i paharrueshëm i një babai dhe djali, simetria shpirtërore e të cilit kalon të gjitha mangësitë e tyre të shumta.

“Vajza e orëndreqësit” nga Kate Morton

Pasi një vajzë e vogël braktiset në rrugët e Londrës, ajo rritet për tu bërë një hajdut dhe muza e një artisti. Pas ditëlindjes së saj të tetëmbëdhjetë, kjo vajzë udhëton së bashku me një grup artistësh për në bukuroshen e Epërme të Thames. Por pasi një grua vritet dhe një tjetër humbet, e vërteta fillon të përzihet, duke i lënë të gjithë në pasiguri për më shumë se një shekull. Më shumë se 150 vjet më vonë , një grua tjetër e re është tërhequr në Birchwood Manor dhe sekretet e saj të errëta për artistët zbulohen më në fund.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë