Loading…

5 mënyra për të shmangur djersitjen e këmbëve

  • 26/07/2017 | 11:54

5 mënyra për të shmangur djersitjen e këmbëve

A ndjeheni keq të hiqni këpucët sepse ju mbajnë erë të keqe nga djersitja?


Djersitja e tepërt mund të jetë e papërshtatshme në të shumtën e kohës, por kur djersiteni tërë kohën si pasojë e të nxehtit, kjo mund të bëhet shumë e vështirë. Besojmë se askush nga ju nuk do dëshironte të shkojë diku me këmbë të djersitura dhe pedikyr të rregulluar, apo jo?

Por, pediatrja Dina Gohil, shpjegon se ka një arsye të vërtetë që këmbët tuaja djersiten. Përqëndrimi më i lartë i gjëndrave të djersës mund të fokusohet në këmbët tona, thekson ajo. Qëllimi natyral i gjëndrave të djersës është të sigurojë lagështi ndaj lëkurës që avullohet për të na ndihmuar në ftohje. Është mënyra e trupit tonë për të rregulluar temperaturën e trupit.

Pra, kjo mund të ketë një qëllim, por kjo nuk do të thotë se ishte irrituese dhe herë pas here e turpshme. Kështuqë, Dina ka ndarë disa mënyra të thjeshta për të parandaluar një skenar të djersitur.

Investoni në këpucë lëkure

Sigurisht, këpucët e tilla mund të jenë ndoshta më të shtrenjta dhe të ju kushtojnë shumë, por këmbët do të ju faleminderojnë për faktin se mbesin të freskët dhe të thatë. Dina shpjegon se lëkura është material fleksibël dhe që lejon marrjen e ajrit duke mos lejuar djersitjen.

 

Lejoni pak hapësirë tek këpucët

A janë këpucët tuaja në madhësinë e duhur? Nëse këpucët tuaja janë shumë të shtrënguara, mos lejoni ti ndrydhni tepër sepse humbisni kështu përshtatshmërinë në të lëvizurit, andaj edhe caktoni numrin e duhur të këpucëve.

Vishni çorape sezonale

Nuk ka asnjë arsye të vishni çorape të trasha në mesin e sezonit të verës. Kështu këmbët tuaja do të jenë shumë të ngrohta. Sigurohuni që të vishni çorape të përshtatshme për mjedisin dhe motin, por edhe aktivitetin në të cilin jeni.

Përdorni deodorant për këmbë

Kjo ndoshta nuk tingëllon aq magjepsëse, por mund të bëjë vërtetë ndryshim dhe të jap efekt për aromën e këmbëve tuaja. Nëse nuk keni deo të caktuar për këmbë, mund të fërkoni me pak alkohol dhe një leckë pambuku dhe të freskoni këmbët duke i dezinfektuar dhe mbajtur freskët.

Qëndroni të hidratuar

Kjo mund të jetë shumë e thjeshtë për ta praktikuar. Pirja e mjaftueshme e ujit është një mënyrë e shkëlqyer për të zvogëluar gjasat e djersitjes së këmbëve. Kur trupi juajë shtë hidratuar tërësisht, atëherë e ka më të lehtë të rregullojë temperaturën e trupit, prandaj ka më pak gjasa për djersitje, shpjegon pediatrja në fjalë.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë