Loading…

5 miliarderët më të rinjë në botë

  • 25/11/2020 | 14:34

5 miliarderët më të rinjë në botë

Qoftë për shkak të trashëgimive ekstravagante, perandorive të biznesit familjar, apo sukseseve të tyre sipërmarrëse, sot ka më shumë miliarderë të rinj se kurrë më parë. Miliarderi më i ri aktualisht është vetëm 23 vjeç. Transmeton Gazeta Metro


Lista e mëposhtme profilizon pesë miliarderët më të rinj në botë dhe përshkruan se si secili fitoi pasuritë e tij të jashtëzakonshme.

1. Kylie Jenner
Mosha: 23 vjeç
Vlera neto: 1 Miliardë dollarë

Megjithëse ajo së pari u bë e njohur si anëtare e serialit reality show, Keeping Up with the Kardashians. Kylie Jenner që atëherë ka bërë një emër si një nga sipërmarrëset më të reja. Në moshën 14 vjeç, ajo dhe motra e saj Kendall lançuan linjën e tyre të veshjeve, Kendall & Kylie. Në vitin 2015, Kyle krijoi një kompani kozmetike të quajtur Kylie Lip Kits, e cila më vonë u ribrandua si Kylie Cosmetics. Suksesi i saj mund t’i atribuohet pranisë së saj të konsiderueshme në rrjetet sociale.  Miliarderja më e re në botë  mburret edh e më një tjetër fakt, ajo ka një mbeshtetje mahnitëse prej 167 milion ndjekës në Instagram.

2. Motrat Alexandra Andresen
3. Katharina Andresen
Moshat përkatëse: 24 dhe 25
Vlera neto: 1.1 miliard dollarë secila

Trashëgimtaret, motrat norvegjeze Alexandra Andresen dhe Katharina Andresen janë të bijat e Johan H. Andresen Jr, pronari i Ferd, një kompani norvegjeze e investimeve që administron fondet e mbrojtjes, investon në mënyrë aktive në Bursën Nordike të Aksioneve dhe mburret me një portofol të konsiderueshëm të kapitalit privat. Në vitin 2007, motrat Andresen morën secila 42.2% të aksioneve të pronësisë në kompani

4. Gustav Magnar Witzoe
Mosha: 27 vjeç
Vlera neto: 2.3 miliardë dollarë

Gustav Magnar Witzoe zotëron gati gjysmën e SalMar ASA, një nga prodhuesit më të mëdhenj të salmonit në botë, i cili drejtoi industrializimin e tregtisë së salmonit në Norvegji. Pjesa e aksioneve në kompani iu dha atij në vitin 2013 nga babai i tij, Gustav Witzoe Sr., i cili ende drejton operacionet e përditshme të kompanisë, duke e liruar Gustav të investojë në prona të patundshme dhe fillestare të teknologjisë.

5. Jonathan Kwok
Mosha: 28 vjeç
Vlera neto: 2 miliard dollarë

Jonathan Kwok është djali i vogël i të ndjerit Walter Kwok, ish-kryetar i Sun Hung Kai Properties, zhvilluesi më i madh i pasurive të patundshme në Hong Kong. Së bashku me vëllain e tij, Jonathan trashëgoi një pjesë e drejtpërdrejtë të Walter në SHKP. Transmeton gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë