Loading…

5 nga detektivët më të mëdhenj letrarë që nga Sherlock Holmes

  • 26/06/2020 | 17:43

5 nga detektivët më të mëdhenj letrarë që nga Sherlock Holmes

 Ata janë të zgjuar, të mprehtë, të poshtër, të ashpër — dhe ato gjithmonë triumfojnë në minutën e fundit. Ata mund të mos pinë duhan në një tub ose të veshin një kapelë mashtruese, por sigurisht që i detyrohen shumë detektivit legjendar letrar. Nga detektivi i pamposhtshëm por i dashur i belgëve Hercule Poirot deri tek gjahtari i kriminelëve Stephanie Plum tek magjepsësi Phryne Fisher, këto janë pesë nga gjigantët tanë të preferuar letrarë që nga Sherlock Holmes.


“A është për Alibi” nga Sue Grafton

Detektivi i zier me vështirësi Kinsey Millhone është një ish-police e vetmuar dhe rebele. Tani një hetues privat, ajo zgjidh të gjitha rastet më të vështira në Santa Theresa, California.

“Vrasje në Orient Express” nga Agatha Christie

Misteri më i famshëm i Hercule Poirot, i cili angazhon detektivin më briliant për të ndjekur një vrasës në bordin e një prej trenave më luksoz të pasagjerëve në botë.

“Mbretëresha e Luleve” nga Kerry Greenwood

Phryne është një grua e gjallë, pa faj dhe me vetëvlerësim të jashtëzakonshëm, jo sepse ajo kishte një jetë të lehtë, por sepse ka mbijetuar muaj në margjinat e një fushë beteje, duke mirëmbajtur një ambulancë dhe duke i lodhur të plagosurit ndërsa predha shpërtheu rreth saj, dhe sepse ajo është i mbijetoi vdekjes së një motre të ngushtë, një dashnore abuzive dhe shumë më tepër. Pra, është me hir (dhe diplomacia drejt qiellit) që ajo vishet në mëndafshin më të mirë, ha në restorantet më të mira, drejton një Hispano-Suiza të bukur, adopton fëmijë të dobët nga rrethana fatkeqe dhe hedh poshtë propozimet e martesës, por mban një dashnor të mrekullueshëm (ndërsa mbeti miq të mirë me gruan e tij të mprehtë komuniste, Camellia)

“Jehona e Zezë” nga Michael Connelly

Lindur në 1950 në Los Angeles në Marjorie Phillips Lowe, Hieronymus Bosch u emërua pas artistit holandez të shekullit të 15-të dhe me nofkën “Harry”. Ai u bë një jetim në moshën 11 vjeçare kur nëna e tij, një prostitutë, u vra. Ai u rrit duke jetuar në një sallë rinore dhe shtëpi strehuese. Ai iu bashkua ushtrisë dhe bëri dy turne në Vietnam. Harry u kthye në Los Angeles dhe u bashkua me LAPD në vitin 1972. Ai u bë një detektiv pas pesë vjetësh në patrullë.

“Një për paratë” nga Janet Evanovich

Stephanie Plum është një kombinim i bezdisshëm i Nancy Drew dhe Dirty Harry, dhe – megjithëse një gjahtare femërore e kriminelëve – është e kundërta e Domino Harvey. Ajo është përshkruar nga autori si “tepër mesatare dhe prapë heroike nëse është e nevojshme”.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë