Loading…

5 novela qesharake dhe të guximshme për të mbijetuar në kohë të vështira

  • 12/05/2020 | 22:20

5 novela qesharake dhe të guximshme për të mbijetuar në kohë të vështira

Leximi i romaneve komike mund të jetë një formë e kujdesit për veten. Librat qesharak ofrojnë një shpëtim freskues nga shqetësimet tona.

Por romanet në këtë listë nuk janë thjesht qesharake — ato gjithashtu paraqesin personazhe që mbijetojnë me vështirësi të mëdha me vendosshmëri dhe kurajo (dhe nganjëherë me më shumë ngathtësi sesa elegancë!).

Shpresoj që ata t’ju ofrojnë një qetësim, t’ju bëjnë të qeshni dhe t’ju frymëzojnë t’i plotësoni sfidat tuaja aktuale me — kur është e mundur — një sens humori.

“Lista e dëshirave” nga Georgia Clark

Njëzet e pesë-vjeçari Lacey Whitman jeton dhe punon në industrinë e modës në NYC, ku përzihet me të rinjtë e bukur, të cilët mendojnë se do të jetojnë përgjithmonë. Kështu që, atë e zë të papërgatitur zbulimi se ka mutacionin e gjenit BRCA1: gjenin e “kancerit të gjirit” dhe ka të ngjarë të ketë nevojë për një mastektomi të dyfishtë parandaluese. Ajo e kupton se nuk dëshiron të humbasë gjinjtë e saj përpara se të kenë pasur kohën e tyre të mirë. Kështu që ajo dhe miqtë e saj dalin me një “listë të dëshirave” që gjinjtë e saj të fillojnë vitin e aventurave seksuale dhe sensuale të Lacey. Njerëzit e quajnë atë: Emocionues, qesharak dhe provokues të mendimeve. ” Los Angeles Times e përshkruan si: “I mençur, seksi”.

“Bridget Jones: E çmendur për djalin” nga Helen Fielding

Një Bridget, pesëdhjetë e ca vjeçare, e ve me dy fëmijë, punon për ta rikthyer balancin e saj me ndihmën e miqve të saj të dashur dhe një mjet takimi që nuk ekzistonte përpara se ajo dhe Mark Darcy të takoheshin- Twitter. Kjo ia vlen të lexohet vetëm për “twunking” e Bridget (aka tweeting kur je i dehur). E garantuar për t’ju ngacmuar dhe kujtuar se edhe tragjeditë më të këqija të jetës mund të mbijetohen me ndjenjën e gjallërisë dhe miqësisë.

“Një konfederatë e njerëzve të ngadaltë” nga John Kennedy Toole

Ignatius J. Reilly i pëlqen të qëndrojë në dhomën e gjumit të shtëpisë së nënës së tij në New Orleans , duke shkruar letra ankese në tabletin e tij Big Chief. Por kur një aksident me makinë e vë nënën e tij në gjendje të ngushtë financiare, ajo e detyron atë të dalë në botë për të gjetur një punë fitimprurëse. Ju sfidoj që të mos qeshësh me zë të lartë me Ignatius, i veshur si pirat ndërsa shiste hot dogs nga një kamionçinë në lagjen franceze. Perspektiva qesharake, fituese e çmimit Pulitzer e përpjekjeve dhe mundimeve të një njeriu jashtë zonës së tij të rehatisë .

“Bëhuni i sinqertë me mua” nga Julia Claiborne Johnson

Legjenda letrare gjithëpërfshirëse dhe e njohur, MM Banning e gjen veten të falimentuar pasi u mashtrua në një skemë Ponzi të stilit Bernie Madoff . Ajo ka nevojë për të shkruar një roman – e para në dekada, nëse do të mbajë një çati mbi kokë. Botuesi i saj NYC i dërgon asaj një asistent për të monitoruar përparimin e saj. Kur Alice Whitley arrin në rezidencën e MM Banning në Bel Air, ajo zbulon se puna kryesore e saj është të kalojë kohë me djalin e mençur, eksentrik Frank, i cili është nëntë vjeç, vesh rrobat e një ylli të filmit të viteve 1930, dhe nuk përshtatet saktësisht me shokët e tij të klasës së katërt. I butë, i përzemërt dhe shumë, shumë qesharak.

“Unë dhe Earl dhe vajza që po vdes” nga Jesse Andrews

I moshuari i shkollës së mesme Greg Gaines është gjithmonë i përkushtuar të mbetet në periferi, duke refuzuar të bashkohet me ndonjë klikë të shkollës së mesme . Në vend të miqve, ai ka një “marrëdhënie pune” me profil të ulët me shokun e tij të klasës Earl, me të cilin ai rikrijon filma klasikë. Por kur nëna e Gregut e detyron atë të miqësohet me një vajzë me kancer, planet e tij më të mira për anonimitet dhe shkëputje janë asgjësuar plotësisht.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë