Loading…

5 romane me personazhe reziliente

  • 06/08/2020 | 21:56

5 romane me personazhe reziliente

Lexuesit lidhen më shumë me personazhe të cilat kalojnë nëpër vështirësi të ngjashme me ta dhe që ia dalin t’i tejkalojnë sfidat. Prandaj kujdesemi që herë pas here t’u sjellim të tilla romane.

Lista e mëposhtme përfshin libra me personazhe që i kanë bërë ballë gjithçkaje:

“Klubi i Joy Luck” nga Amy Tan

Në vitin 1949 katër gra kineze, emigrantë të fundit në San Francisko, fillojnë të takohen për të ngrënë, të luajnë mahjong dhe të flasin – dhe Klubi i Joy Luck lind. Me kalimin e viteve dhe lindjet e vajzave të tyre, ato bëhen të bashkuar në përvojat e tyre të përbashkëta të humbjes dhe shpresës, duke zgjedhur të mblidhen dhe të rrisin shpirtrat e tyre në vend që të zhyten në tragjedi.

“Americanah” nga Chimamanda Ngozi Adichie

Kjo histori e fuqishme për racën dhe gjininë është përqendruar në Ifemelu-në, një grua e re e shkëlqyer që lë Nigerinë e sunduar nga ushtria për një universitet amerikan ku, për herë të parë, ajo detyrohet të luftojë me identitetin e saj si një grua e zezë. Humbjet dhe triumfet e saj janë një histori e treguar mjaft mirë, e pasqyruar në botën e sotme të globalizuar.

“Bora që bie në kedra” nga David Guterson

I vendosur në vitin 1954 në ishullin San Piedro, në veri të Puget Sound, një peshkatar vendas është gjetur i mbytur në mënyrë të dyshimtë, dhe një amerikano-japonez me emrin Kabuo Miyamoto akuzohet për vrasjen e tij. Gjatë gjyqit pasues, bëhet e qartë se ajo që është në pyetje është më shumë sesa faji i një njeriu – komuniteti është ende i përhumbur nga kujtesa e banorëve të saj japonezë që dërgoheshin në mërgim gjatë Luftës së Dytë Botërore, ndërsa fqinjët e tyre shikonin.

“Jeta e shkurtër e mrekullueshme e Oscar Wao” nga Junot Diaz

Oscar është një djalë studioz i ëmbël, por mbipeshë, i cili e ndan shtëpinë në New Jersey me nënën e tij të botës së vjetër dhe motrën rebele – ëndërron të bëhet Dominikani JRR Tolkien dhe, mbi të gjitha, të gjejë dashuri. Por për shkak të një mallkimi që ka ndjekur familjen e tij për breza, Oscar nuk mund të marrë kurrë atë që dëshiron.

“Seksi i mesëm” nga Jeffrey Eugenides

Kjo epikë bashkëkohore amerikane, e cila fitoi çmimin Pulitzer, rrëfen historinë e tre brezave të familjes greko-amerikane Stephanides, duke u përqëndruar në fëmijën e tyre interseks, Calliope, evolucioni i të cilit nga Callie në Cal është vetëm një nga shndërrimet lëvizëse në këtë roman të hollë.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë