Loading…

5 romane që i kanë qëndruar testit të kohës

  • 29/06/2020 | 15:51

5 romane që i kanë qëndruar testit të kohës

Kemi dëgjuar shpesh nga kritikë e studiues të thuhet se një letërsi trendi jo gjithmonë është e mirë, shkruan Gazeta Metro.


Ndonëse nuk ka një set kriteresh përfundimtare që do ta vendosnin letërsinë e mirë, testi i kohës është padyshim prej më të rëndësishmëve.

Më poshtë ju sjellim pesë libra që i kanë mbijetuar testit të kohës dhe janë sot po aq të rëndësishëm sa kur janë shkruar, në mos më shumë.

“Dhe qetë rrjedh Doni” nga Mikhail Sholokhov Shpesh e krahasuar me “Luftën dhe Paqen” , ky roman epik historik gjurmon fatin e një familje tipike kosakësh gjatë një periudhe dhjetëvjeçare të tronditur, pak para fillimit të Luftës së Parë Botërore deri në luftën e përgjakshme civile pas Revolucionit Rus të vitit 1917. Historia ruse e fillim-shekullit njëzet vjen e gjallë në personazhet e zhvilluara të Sholokhov-it, të cilët duhet të luftojnë jo vetëm me një shoqëri nën rrethim, por romanca fatkeqe, grindje familjare dhe një të kaluar të fshehtë që ndjek jetën e tanishme.

“Jeta dhe Fati” nga Vasily Grossman Kjo epikë e përhapur bën për shoqërinë sovjetike të mesit të shekullit XX atë që bëri “Lufta dhe Paqja” për Rusinë e shekullit XIX: Ndërthyn përrallën e një ngjarje epokale, rrethimin e tmerrshëm të Stalingradit gjatë Luftës së Dytë Botërore, me tregimet private të personazheve nga të gjitha shtresat e shoqërisë, jeta e së cilëve rrënjoset dhunshëm nga forcat e luftës, terrorit dhe totalitarizmit sovjetik.

“Një ditë në jetën e Ivan Denisovich” nga Alexander Solzhenitsyn Kjo kryevepër e shkurtër, shqetësuese, por çuditërisht shpresëdhënëse tregon historinë e një dite të vetme në jetën e një të burgosuri të zakonshëm të kampit sovjetik të punës, nga i cili kishte dhjetëra miliona në Bashkimin Sovjetik. Bazuar në përvojën personale të Solzhenitsyn si një prej atyre të burgosurve, ky libër është autentik, plot detaje të pasura dhe pa sentimentale, të cilat intensifikojnë ndikimin e tij të fuqishëm emocional.

“Festa e funeralit” nga Lyudmila Ulitskaya Ky debutim në gjuhën angleze i një prej romancierëve më të rëndësishëm bashkëkohorë të Rusisë përshkruan ndërveprimet e çuditshme dhe prekëse midis një kasti shumëngjyrësh të emigrantëve rusë që jetojnë në New York, të cilët marrin pjesë në shtratin e vdekjes së Alik, një piktor i dështuar, por i pëlqyer. Në të njëjtën kohë të çuditshëm dhe të guximshëm, “Festa e funeralit” eksploron dy nga “pyetjet më të mëdha të mallkuara” të letërsisë ruse – Si të jetoni? Si të vdisni? – Ndërsa ata luajnë në një apartament të vogël, të mjegullt të Manhattanit, në fillim të viteve 1990.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë